Uz nekoliko izuzetaka, o kojima morate razgovarati s vašim lekarom, obično se preporučuje da se trudnice bave umerenom fizičkom aktivnošću i tako poboljšaju svoje zdravstveno stanje tokom trudnoće.
Istraživanja takođe pokazuju da se trudnice koje vežbaju, osećaju bolje imaju više energije i bolje spavaju.
Naravno, postoje ograničenja, jer trudnoća nije stanje u kom treba da igrate košarku, niti trenirate za prvi maraton. To takođe ne znači ni da treba da provedete svih devet meseci u krevetu jedući omiljene grickalice.
Međutim, ako budete razumno gledali na situaciju u kojoj ste, verovatno možete nastaviti da se bavite vašim omiljenim aktivnostima, ali uz određena prilagođavanja.
Proverite s lekarom da li možete da idete na jogu ili aerobik za trudnice.
Sigurno je da ako ne trpite nikakve komplikacije, možete uživati u šetnji ili plivanju.
Još nekoliko osnovnih smernica:
Tokom prvog tromesečja izbegavajte sve vežbe koje morate izvoditi ležeći na leđima.
Ako ranije niste vežbali, ne preterujte. Lagane kardiovaskularne vežbe su dobar izbor.
Izbegavajte energično vežbanje kada je toplo i sparno i vodite računa da budete dovoljno hidrirani u svakom trenutku.
Ako trenirate s tegovima, moraćete da modifikujete učestalost, trajanje ili intenzitet vežbanja. Koncentrišite se na održavanje tonusa mišića, a ne njihovu izgradnju.
Na osnovu preliminarnih istraživanja, joga poboljšava raspoloženje budućih majki, a čak olakšava porođaj. Postoje posebni programi za trudnice.
Očekujte da ćete tokom trudnoće dobijati na kilaži, ali nema potrebe da preterujete u hrani. Pravilo je da pothranjene žene treba da dobiju između 12 i 18 kg, žene normalne težine od 11 do 15 kg, žene s viškom kilograma 6 do 11, a gojazne od 5 do 9.
Radite Kegelove vežbe. Olakšaće vam porođaj, ali i oporavak.
Komentari (0)