Društvena mreža Tik Tok od svog postojanja 2018. godine do danas nekoliko puta je tužena za nelegalno prikupljanje podataka maloletnika.
Foto: Freepik
Ova kineska aplikacija za pravljenje kratkih videa konstantno gubi novac plaćajući nagodbe roditeljima i institucijama koje su ih tužile u ime dece za nelegalno prikupljanje i čuvanje podataka dece. Ovi podaci se koriste kako bi deca bila podvrgnuta reklamiranju iako je targetovanje dece strogo zabranjeno. U 2019. godini ByteDance, krovna kompanija zadužena za Tik Tok, isplatila je kao nagodbu 1,1 miliona dolara. Ali to nije sve iste godine su isplatili 5,7 miliona Američkoj federalnoj agenciji za trgovinu kao nagodbu za optužbe da dozvolili da deca koriste aplikaciju bez roditeljske dozvole iako su znali da za to.
Pročitaj opširnije
Tik tok – vodič za roditelje
I to nije sve, pre dve nedelje Tik Tok je tužen u ime dece iz Velike Britanije, ali i sve dece u Evropi, od strane poverenica za prava dece Engleske.
A optužbe opet iste – nelagalno prikupljanje i čuvanje podataka dece. Većina roditelja nije upućena da ove optužbe uopšte i postoje, a i kada bi znali pitanje je da li bi bili upućeni u detalje optužbi. Engleska poverenica objasnila je da TikTok prikuplja ogroman obim privatnih podataka dece dok koristi aplikaciju ,uključujući brojeve telefona, slike, video zapise, njihovu tačnu lokaciju i biometrijske podatke, i prenosi ih nepoznatim treća lica radi zarade.
Foto: Freepik
Prema britanskom nezavisnom medijskom regulatoru 44% deca od 8 do 12 godina koristi TikTok, iako to ne bi smelo. Iz toga se zaključuje da čak 3,5 miliona dece u Britaniji koristi TikTok, a u celoj Evropi broj je još veći. Tužitelji tvrde da TikTok zna da su deca mlađa od dozvoljenog i traži 1000 funti po detetu.
Kompanije TikTok odbacila je optužbe i navela da tvrdnje nemaju osnova, te da nameravaju energično da brane svoje stanovište.
Pročitaj opširnije
Ovo su neki od najopasnijih TikTok izazova
Komentari (0)