Zbog novih izmena Zakona o radu u javnosti su se pojavile polemike, a i mnoge sindikalne organizacije su se pobunile, jer smatraju da će ukoliko se on usvoji direktno uticati na plate zaposlenih. Da li su ovim nacrtom ugrožene i žene koje su na trudničkom bolovanju?
Naime, zbog predloženih izmena Zakona o radu i ženama koje su na trudničkom bolovanju biće takođe smanjena nadoknada za trudničko bolovanje. Nacrtom ovog zakona umanjuju se prava radnika koja se između ostalog odnose na isplatu za vreme bolovanja i godišnjeg odmora. Prema predlogu, zarade zaposlenih biće smanjivane za trećinu plate. Branislava Plančak iz Saveza samostalnih sindikata Srbije rekla je za naš portal da će ove izmene Zakona o radu ukoliko se usvoje uticati na sve zaposlene, pa i na trudnice.
-S obzirom na to da je nacrtom planirano da umesto dosadašnjih 65, zaposleni dobijaju 60 odsto nadoknade od plate za vreme trajanja bolovanja ovo će se direktno odraziti i na trudnice koje su na bolovanju – rekla je sagovornica.
Trudničko bolovanje ili bolovanje radi održavanje trudnoće, ne treba mešati sa porodiljskim odsustvom i odsustvom radi nege deteta. Ove dve vrste bolovanja, razlikuju se po isplatiocu i po isplaćenoj visini naknade zarade.
Kada je reč o trudničkom bolovanju, visina naknade koja se isplaćuje zaposlenom na teret poslodavca, za sada iznosi 65 odsto od utvrđenog osnova, a ista je situacija i kad se naknada obezbeđuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Bilo je i priče da će od 1. januara ove godine naknada zarade za zaposlene na trudničkom bolovanju do 30 dana padati na teret poslodavca i iznosiće 100 posto od utvrđenog osnova. Takođe planirano je da i od 31.dana bolovanja bude tako, sa tim što će 65 odsto naknade ići iz sredstava obaveznog osiguranja, a 35 odsto bi trebalo da se isplaćuje iz budžeta Republike. Za sada se samo u nekoliko gradova u Srbiji trudnicama isplaćuje iz gradskih kasa ovaj iznos.
U knjigovodstvenim agencijama takođe smatraju da će se iznos bolovanja odraziti na trudničko bolovanje, ukoliko se usvoji novi zakon o radu.
Država još uvek nije počela trudničko bolovanje da dotira sa 35 odsto do punog iznosa trudničkog bolovanja. Ovo se radi u svega nekoliko lokalnih samouprava. Međutim ni tu sve trudnice ne dobijaju pomenutih 35 odsto, već samo one koje su prijavljene na minimalac, jer Zakonom o radu trudničko bolovanje ne može da bude manje od minimalne zarade u Srbiji. Ovo se uglavnom odnosi na trudnice koje rade kod privatnika, jer je 90 odsto njih prijavljeno na minimalac. Kada je reč o trudnicama koje rade u državnom sektoru, one uglavnom dobijaju 65 odsto od plate, jer većina njih nije na minimalcu – kažu u knjigovodstvenim agencijama.
Komentari (0)