Sve više psihologa širom sveta ukazuju na to koliko su današnja deca opterećena idejom o uspehu. Da bi postigli očekivane rezultate, neka deca uzimaju stimulanse kako bi mogli bolje i više da uče ili redovno varaju na ispitima samo da bi dobili bolje ocene. Dok drugi nažalost u nemogućnosti da nađu pravi način da se izbore sa anksioznošću, nervozom utočište pronalaze u zloupotrebi raznih droga. Zašto ovo radimo svojoj deci?
Očigledno je za to kriva iskrivljena slika značenja upeha, nametnuta kako od strane društva tako i sve većih zahteva roditelja prema svojoj deci.Roditeljstvo se našlo pred novim izazovima u savremenom društvu jer sve je više pitanja i izazova sa kojima se suočava roditelj kako bi uspeo da izvede dete na ‘‘pravi’’ put.
U čemu je osnovni problem?
Koliko savremeni roditelji preteruju u svojoj ulozi roditelja? Hipertrofirano roditeljstvo savremenog društva poseduje toliko pravila kako od deteta napraviti ovo ili ono. Svaki stadijum detetovog razvoja je podvrgnut merenjima i očekivanjima.
Psiholog, Madelin Levin u svojoj knjizi ”Naučite vašu decu, roditeljstvo za autentičan uspeh’’ kaže da treba da prihvatimo radikalno drugačiji i zdraviji način mišljenja o uspehu. Ono što smo prihvatili kao istinsku vrednost je sve ono što je očigledno i merljivo iznad svega ostalog. Što je štetno kako za decu tako i u istoj meri za roditelje. Štetno je za sve.
Hrabriji roditelji
Levin se zalaže za drugačii pristup roditeljstvu. Ona ovaj pristup naziva Hrabri roditelji. Šta Levin podrazumeva pod tim. Razvoj je proces i ne dešava se kod svakoga deteta u isto vreme. Tako da ako neki vršnajci vašeg deteta su već progovorili ili neki vršnjaci vašeg deteta u zabavištu već čitaju a vaše ne, nemojte se previše brinuti. Budite hrabri i pustite vaše dete da se igra i eksperimentišite. Pretrpavamo decu sa domaćim zadacima iako znamo da je sat vremena sasvim dovoljno ili ih pretpravamo sa van nastavnim aktivnostima.
Model ”Hrabriji roditelj” koji podržava Levin, stavlja značaj na to da je proces učenja i sticanja veština nešto što nas prati kroz ceo život. Potrebno je da dete zavoli proces učenja i samorazvoja pre nego krajnji rezultat. I apsolutno je u redu da svako dete u tome prati svoj ritam koji mu odgovara.
Komentari (0)