Sve je više novih načina kojima se služimo da bi uskršnja jaja bila što lepša i zanimljivija. Akril, lak za nokte, flomasteri, vodene boje, razni sprejevi u boji, lepak. Ono o čemu bi trebalo da vodite računa je da li su takva uskršnja jaja jestiva. Evo nekoliko saveta da obnovite znanje na temu o bezbednosti hrane.
Želimo da vam skrenemo pažnju da su jedino jaja koja su farbana prehrambenim bojama i prirodnim bojama bezopasna za vaše zdravlje.
Da li farba za jaja može da prođe kroz ljusku?
Ljuska jajeta je propustljiva. Nju grade kristali kalcijum – karbonata, a sadrži veliki broj malih pora oko 17 000 , koje propuštaju vlagu i vazduh. Uzimajući u obzir da kroz ljusku jajeta mogu proći toksične materije ili je prosto rastvoriti, jasno je zašto ne bi trebalo da konzumirate nešto što je ofarbano lakom za nokte ili bilo čime što nije jestivo.
Međutim kad već postoji toliko načina i materijala na raspolaganju da se igrate s njima, ne morate uskratiti sebi zabavu ukrašavanja uskršnjih jaja prosto odvojite dva seta jaja, jedan namenjen za jelo, a drugi koji će isključivo služiti kao ukras vašeg doma na kojima možete da primenjujete bilo koju ‘nedozvoljenu’ tehniku koja podrazumeva vodene boje ili neku drugu supstancu koja se ne koristi u ishrani. Predlažemo da ova jaja budu od drveta ili stiropora.
Farbanje jaja prirodnim sastojcima
Najbolja opcija je farbanje jaja pomoću prirodnih boja, sa njima nećete pogrešiti.
Evo koje sve boje možete dobiti pomoću prirodnih sastojaka :
Crveni kupus i kašičica kurkume daju limeta zelenu boju.
Breskvina boja se dobija pomoću ljuski od dva luka.
Žuta boja pomoću jedne supene kašike kurkume.
Purpurnu boju dobijate pomoću cvekle .
Za dobijanje plave boje potreban je crveni kupus .
Više na temu kako da dobijete prirodnu boju pročitajte ovde.
Još par preventivnih saveta:
Vodite računa o higijeni
Trebalo bi da povedete računa o higijeni vaših ruku i površina prilikom samog farbanja.
Takođe, operite jaja pre kuvanja i vodite računa da nemaju po sebi pukotine kroz koje mogu da prođu bakterije.
Jaja ne bi trebalo da stoje duže od dva sata na sobnoj temperaturi
Ovo je izuzetno bitno, a uprkos tome često ostavimo uskršnja jaja da stoje satima na sobnoj temperaturi. Što su odlični uslovi za ravijanje bakterija. Kada se jaja ofarbaju i ohlade držite ih u frižideru do posluženja. Ofarbana jaja koja su stajala u frižideru bi trebalo da se pojedu u roku od sedam dana.
Obratite pažnju gde i od koga kupujete jaja
Najbolje je da kupite jaja u prodavnici jer su testirana i sa jasno označenim rokom trajanja, ili eventualno od osobe u koju imate poverenja.
Ukoliko vas brine zeleni prsten oko žumanceta , to je znak da je jaje prekuvano i bezbedno je za jelo.
Komentari (0)