U Srbiji je manje od 50 odsto dece uključeno u predškolsko obrazovanje – vrtiće, a više od 10.000 dece čeka na listama za upis, izjavio je ministar prosvete Žarko Obradović.
Na javnom slušanju u Skupštini Srbije na temu “Ulaganje u obrazovanje u ranom detinjstvu”, Obradović je rekao da je u predškolskim ustanovama u Srbiji “preko kapaciteta” 14.664 dete.
Mada se liste čekanja “polako smanjuju” zahvaljujući izgradnji novih vrtića, posebno u velikim gradovima, potrebna su rešenja za “proširenje kapaciteta uz njihovu bolju iskorišćenost”, rekao je ministar.
Mrežu u Srbiji čini 160 predškolskih ustanova sa 2.384 objekta, osnivači su lokalne samouprave po principu jedna opština – jedna ustanova, i 63 privatne predškolske ustanove.
Direkorka Kancelarije Unicefa u Srbiji Judita Rajhenberg rekla je da Srbija ima jednu od najnižih stopa učestvovanja dece u programima predškolskog vaspitanja i obrazovanja u Evropi.
Rajhenberg je istakla da je ulaganje u rani razvoj dece jedna od investicija koje se najviše isplate, ali je ukazala da “predškolsko obrazovanje i vaspitanje mora da bude kvalitetno i pristupačno deci iz svih društveno ekonomskih miljea i u svim gradskim sredinama, bez obzira na njihov razvoj”.
Pritom je deci iz osetljivih društvenih grupa neophodno posvetiti više pažnje i podrške, jer je njihova stopa uključenosti u predškolsko vaspitanje znatno niža od dece iz drugih socijalnih grupa, rekla je Rajhenberg.
Aleksandar Baucal iz Institua za psihologiju rekao je da Srbija bira da li želi generacije s razvijenim potencijalom ili pustiti da to ide spontanim tokom i “šta se desi, to je to”.
“Zabrinjavajuće je da je obuhvat dece u obdaništima iz najbogatijih porodica 75 odsto, a iz najsiromašnijih svega 22 odsto. Od četiri deteta iz dobrostojeće porodice, tri idu u vrtić, a iz siromašne porodice samo jedno”, rekao je Baucal.
Kakva je situacija u Vašem mestu, ima li mesta u vrtićima?
Komentari (0)