Svi roditelji svojoj deci žele najbolje u životu. Ali novo istraživanje pokazuje da preterano agresivni roditelji mogu izazvati suprotan efekat i stvoriti decu koja lakše “pucaju” pod pritiskom i ranije napuštaju školu.
Kako je tekla studija?
Naučnici su u Merilendu pratili 1482 adolescenta u razdoblju od njihove 12. do 21. godine.
Oni su redovno popunjavali upitnike o tome kolika je fizička i verbalna agresija roditelja prema njima, o svojoj interakciji sa vršnjacima, jesu li se upuštali u tuče ili u seksualne odnose.
Na kraju studije uporedili su svoje uspehe u obrazovanju.
Šta su istraživači rekli?
“Verujemo da je naša studija prva koja koristi dečje životne priče za okvirno istraživanje o tome koliko roditeljstvo utiče na ishod obrazovanja putem odnosa s vršnjacima, seksualnog ponašanja i delinkvencije”, rekla je autorka studije Ročel Hendžes sa univerziteta u Pitsburgu.
Kakvi su rezultati studije?
Rezultati istraživanja sugerišu da za odustajanje od školovanja nije toliko kriva škola sama po sebi, već činjenica da će deca agresivnijih roditelja verovatnije staviti svoje društvo na prvo mesto i upustiti se u aktivnosti u kojima će se kratkoročno osećati dobro, zanemarujući pritom životne obaveze.
Analizirajući podatke, naučnici su otkrili da su se deca koja su u sedmom razredu bila izložena agresivnom roditeljstvu, koje se definiše kao vikanje, udaranje, iznošenje verbalnih i fizičkih prijetnji, nekoliko godina kasnije više oslanjala na svoje vršnjake i smatrala da su im prijatelji važniji od drugih obaveza, uključujući školske.
Do trećeg razreda srednje škole, takva su muška deca bila sklonija delikvenciji, a ženska upuštanju u rane seksualne odnose.
Na kraju, sva ta ponašanja bila su povezana s niskim obrazovnim uspesima i rastom verovatnoće da će pre odustati od školovanja, nezavisno od toga koliko su pametna i koliko su im obrazovani roditelji.
Komentari (0)