Psiholozi smatraju da problem u komunikaciji u odnosu roditelj-dete zavisi od osobina mame i tate, jer su najmlađi najčešće njihove „kopije”
Duško Radović je „savetovao” roditelje da počnu da tuku decu čim vide da liče na njih… I psiholozi smatraju da problem u komunikaciji u odnosu roditelj-dete zavisi od osobina mame i tate, jer su najmlađi najčešće njihove „kopije”. Zanimljivo je da su mnogo češće problemi u porodici između članova koji imaju iste ili slične osobine, kada često dolazi do nerazumevanja. Deca ne vole stalne pridike, ni agresivno ponašanje roditelja, ali ne poštuju ni starije koji se spuštaju na njihov nivo u pokušaju da im budu drugari i popuštaju svakom njihovom hiru. Kroz neposlušnost deca često „ispituju teren” u želji da utvrde koliki je prag tolerancije roditelja.
Roditelji bi trebalo da znaju da njihovo ponašanje deci služi za primer, pa ako mame i tate psuju ili pokazuju agresivnost prema drugima, njihovi potomci će se tako ponašati prema vršnjacima. Ako dete liči na vas, psiholozi savetuju da pođete od toga šta vama smeta i koji pristup je najbolji za vas, pa to primenite na njemu. Ukoliko vi ne trpite pretnje i grdnje, budite sigurni da neće ni ono. Ipak, roditelj kao stariji bi trebalo da bude staloženiji i zreliji, možda i da pribegne nekom triku kako bi mališane nagovorio da pojedu sve iz tanjira, spreme svoju sobu, na vreme napišu zadatak, ne prave probleme… Ono što je takođe važno u vaspitanju jeste doslednost. Roditelji koji menjaju stavove i mišljenja, insistiraju na primer da dete skloni svoje igračke, a zatim to učine sami, neće steći poštovanje, a ta roditeljska kolebljivost će posebno negativno da se ispolji u odnosu sa tinejdžerima.
Komentari (0)