Razlozi zbog kojih bebe plaču i učestalost plača mogu se razlikovati, ali svi će se roditelji složiti da je u prvih nekoliko meseci bebinog života potrebno puno strpljenja, mudrosti i podrške.
Nekim roditeljima ne treba puno da shvate u kojim situacijama i zbog čega njihove bebe plaču, ali mnogima se može činiti kao da ta faza nikad neće proći.
Stručnjaci je nazivaju “purple crying” fazom, odnosno fazom ljubičastog plača. Decenijama su mnogi roditelji verovali da su grčevi jedan od glavnih uzroka stalnog i neutešnog plača kod beba. No, ne treba zaboraviti da su bebe s grčevima obično zdrave bebe koje uporno plaču i po tri sata bez prestanka, i to pre navršene treće nedelje.
Nedavne studije pokazale su da trajne epizode plakanja pre petog meseca bebinog života ne moraju nužno značiti da nešto nije u redu s vašim detetom. Zapravo, iznenadiće vas podatak da je ova faza sasvim normalna i da se čak i očekuje tokom razvoja vašeg deteta.
Ova faza, prema mišljenju stručnjaka, može početi oko druge sedmice bebinog života i trajati dok vaše dete ne bude imalo između tri i četiri meseca.
Stručnjaci su pojasnili šta početna slova reči PURPLE zapravo označavaju.
P (peak of crying) Vrhunac plača događa se tokom bebinog drugog meseca, a onda počinje da se smanjuje oko trećeg do petog meseca.
U (unexpected) Plač je neočekivan i nepredvidiv.
R (resist soothing) Čak i nakon umirivanja bebe, ona nastavlja da plače.
P (pain like face) U “purple” fazi dete može da izgleda kao da ga nešto boli.
L (long lasting) Epizode plakanja mogu da traju od 30 do 40 minuta bez prestanka i ponavljaju se tako i po nekoliko sati.
E (evening) Plač u večernjim ili kasnim popodnevnim satima može vam se činiti najdužim.
Izvor: Index.hr
Komentari (0)