Istraživanje naučnika Univerziteta u Ročesteru pokazalo je da nervoza roditelja narušava detetov imunitet, štaviše povećava rizik da će se dete isto tako ponašati.
U istraživanje je uključeno 169 porodica, ne bi li se ustanovilo kako ponašanje i osećaji roditelja utiču na zdravlje njihove dece. Svakih šest meseci, u periodu od tri godine, procjenjivano je emocionalno stanje roditelja i zdravstveno stanje njihove dece. Utvrđeno je da deca koja žive u „nervoznim” porodicama imaju češće slabiji imunitet i vrlo su osetljiva na anksioznost roditelja. Ovo i nije neko iznenađenje, ako uzmemo u obzir da deca primarno u ponašanju kopiraju roditelje. Podsetimo samo na poznatu činjenicu da mnogi zlostavljači često potiču iz porodica gde su i oni sami kao deca bili zlostavljani.
Nervozu i bes ne iskaljujte pred decom jer im time dugoročno nanosite štetu. Dete u svom razvoju prvenstveno upija karakteristike ponašanja koje vidi u svome okruženju. Poznato je da deca mnogo lakše uče i pamte od odraslih ljudi. Baš poput pozitivnih, memorišu i sve negativne situacije (dugoročno u podsvesti). Ako su negativne situacije učestale, posledice za dete mogu biti vrlo štetne. Osim što im stresna okolina utiče na zdravlje, povećava i rizik disfunkcionalnog ponašanja u budućnosti.
Pročitajte još:
Kako da pomirite mlađe i starije dete? >>
Da li je preventiva jedino rešenje za nasilje? >>
Komentari (0)