Trudnice, porodilje i majke male dece u Srbiji nažalost su navikle da se same bore za svoja prava. Po pravilu one nailaze na brojne probleme od onih sa birokratijom, za radno mesto pre i posle porođaja. Sve češće moraju da se bore za mesto u autobusu ili da same pitaju da li će ih neko pustiti preko reda u pošti ili na bilo kom drugom šalteru. Samohranim majkama je u pojedinim situacijama još gore.
Po svemu sudeći čini se da se ni ove godine nije odmaklo sa mrtve tačke po pitanju ovih problema, ako se izuzmu dve ili tri stvari.
Prednost deci i trudnicama
Od juna ove godine država je počela sa povraćajem PDV-a za bebe, a nedavno je izglasano da trudnice i porodilje imaju pravo na zdravstvenu zaštitu i bez overene zdravstvene knjižice. Početkom godine započeta je kampanja . U pokušaju da se promeni odnos društva, u toku je kampanja Narodne skupštine “Prednost deci i trudnicama”, ali se o ovoj temi najmanje govorilo.
Pa-pa PDV
No, krenimo redom, povraćaj PDV-a je delimično rasteretio roditelje, jer se ne priznaje svim kategorijama povraćaj novca. Davne 2007. godine inicijativu za ukidanje PDV-a na bebi opremu pod nazivom “Pa pa PDV” započeo je Roditeljski portal Bebac kada je počelo prikupljanje potpisa za ukidanje poreza na hranu, odeću i opremu za bebe.
Šest godina kasnije, po ovom pitanju država je samo delimično ispunila očekivanja roditelja, jer prema anketi koju je napravio naš Portal, roditeljima najviše smeta što moraju da čuvaju račune i da podnose dokumentaciju kako bi dobili povraćaj novca. Takođe mnogima smeta što porez nije ukinut za sve roditelje koje imaju bebe.
Pljuštali otkazi
Država se ove godine nije preterano proslavila ni po zaštiti prava trudnica i porodilja. Prema podacima Republičke inspekcije rada, do kojih je došao Bebac ovoj inspekciji obratila se 51 trudnica koja je dobila otkaz od poslodavca. Nakon žalbe sve su vraćene na posao. Međutim prema istraživanju našeg Portala, trudnice i porodilje koje su nam se javile, a koje su bile u ovakvoj situaciji rekle su da nisu zadovoljne radom ove inspekcije, koja nije odreagovala na njihove žalbe.
Privatni ili državni ginekolog
Trudnice se suočavaju i sa večitim pitanjem da li da trudnoću da prate u domu zdravlja ili u privatnoj ordinaciji. U državnoj su svi pregledi besplatni, ali su čekaonice pune, a ponekad i medicinska oprema nije u funkciji. S druge strane ako se odluče za opciju u privatnim ordinacijama sve je drugačije i košta.
Hrana kao u zatvoru
O porodiljama odnosno njihovoj ishrani se ne vodi računa ni u porodilištu, pa su zato nedavno obelodanile jelovnik u porodilištima. Nažalost njihova ishrana je neadekvatna, gde najčešće dobijaju po dva parčeta hleba, sa nekim namazom ili viršlom.
Kada se sve sabere, sem obećanja trudnice nisu dobile nikakve privilegije.
Koji je vaš najjači utisak u 2013. godini, da li ste vi zadovoljne odnosom države prema trudnicama, porodiljama i majkama?
Komentari (0)