Dok roditelji sa nestrpljenjem čekaju da čuju prve reči iz slatkih ustašaca svoje bebe, važno je da znaju da će im u tome pomoći ukoliko im strpljivo, pravilno pričaju i nikako ne tepaju.
Stručnjaci tvrde da je nepravilno izgovaranje reči i umiljavanje velika greška koja može da utiče na razvoj inteligencije kod deteta. Mesecima pre nego što bebe progovore reči imaju veoma važnu ulogu u njihovom razvoju.
Čak u trećem mesecu starosti reči imaju veći uticaj na mozak beba od zvukova i muzike. Istraživanje Univerziteta Nortvestern u Ilinoisu, u kojem je učestvovalo 50 tromesečnih beba, pokazalo je da su bebe koje su slušale reči sposobnije da kategorizuju slike od onih koje su slušale tonove.
I pored toga, sposobnosti bebinog mozga su mnogo veće. Jedna ranija studija dokazala je da bebe imaju izrazito kompleksne misli već sa 12 meseci starosti.
Poznato je da i još nerođene bebe u materici čuju zvuke koji dopiru do njih, a nije nikakva novost da beba može zapamtiti zvukove iz spoljnog sveta u poslednja tri meseca trudnoće, kao i da je posebno osetljiva na nijanse muzike i ljudskog glasa.
Naučnici su tako došli do zaključka da bi majke svojoj deci trebalo da pričaju tako što koriste prave reči jer na taj način pomažu razvoju njihovog mozga. Pored toga, dokazano je da novorođenčad plaču ”naglaskom” koji naslede od majke, pa tako pravilno izgovaranje reči, a ne tepanje, ima veliku ulogu u ranom razvoju inteligencije deteta.
Pročitajte još:
Pomozite mališanima da brzo progovore >>
Pratite faze razvoja govora >>
Komentari (0)