Većina neispavanih roditelja dođe do tačke kada je u stanju da učini sve kako bi dete naučilo da spava tokom noći, pa se pre ili kasnije susretnu s metodom “pusti dete da plače”. I dok je neki u startu odbace kao surovu, drugi se kunu u genijalnost te metode, koja uči bebe da se same umire i to tako da njihovi plačni pozivi za roditeljima ostanu neodgovoreni.
Darsija Narvaez,vanredna profesorka psihologije i direktorka Odseka za etičko obrazovanje Univerzitezta Notr Dam u članku objavljenom u listu “Psihologija danas” tvrdi da je istraživanje pokazalo kako bi ta metoda dugoročno mogla da bude opasna za dete.
Ljudskim bebama je potrebno gotovo konstantno držanje, dojenje i brzo zadovoljavanje potreba kako bi se njihov mozak razvijao pravilno, ističe Narvaez. |
Naša tela pod stresom ispuštaju hormon kortizol, koji može da ošteti ili čak i uništiti dečji mozak koji se još razvija, tvrde istraživači sa Univerziteta Jejl i Medicinske škole Harvard. To može da dovede do većeg rizika od poremećaja hiperaktivnosti, lošije sposobnosti učenja i lošijeg razvoja socijalnih veština. Ljudskim bebama je potrebno gotovo konstantno držanje, dojenje i brzo zadovoljavanje potreba kako bi se njihov mozak razvijao pravilno, ističe Narvaez.
Čak i dr. Ričard Ferber, čija se metoda učenja spavanja obično naziva “pusti ga da plače”, tvrdi da nikada nije navodio roditelje da u potpunosti ignorišu detetov plač u toku noći.
– Uvek sam verovao da postoji puno rešenja za problem sa spavanjem i da su svaka porodica i svako dete jedinstveni. Ljudi žele brzo rešenje, ali to ne postoji. Nikada nisam ohrabrivao roditelje da decu puste da plaču, ali jedna od opisanih tehnika podrazumeva odgađanje reakcije na bebin plač. Međutim ta metoda nije prikladna za sve problem sa snom – izjavio je on.
Njegova tehnika uči decu da se sama smire tokom normalnih noćnih buđenja. Ali puno je roditelja njegov savet primenilo na svaki noćni plač.
– A upravo takvo puštanje dece da plaču povezana je s problemima stresa, pitanjima poverenja, poremećajima anksioznosti, smanjenom moždanom funkcijom, i nedostatkom samostalnosti – piše Narvaez.
Pročitajte još:
Šta uraditi kad vaša beba histerično plače? >>
Šta da radim kad beba plače zbog grčeva? >>
Komentari (0)