Pojedi supu, pa dobiješ kolač! Koliko ste puta to rekli detetu. A to je tek početak onoga što se zove podmićivanje – najprimamljivija, ali i najgora metoda koju roditelj može da primeni.
Vrlo je primamljivo jednostavno potkupiti dete s nekom igračkom ili slatkišem da bi se ono smirilo i prestalo s nedoličnim ponašanjem.
To je „dobro” kada ste u gostima, kada umorni dođete kući sa posla, dok putujete, kada imate goste…
Na kraju dolazite u situaciju da potkupljujete rođeno dete za najbanalnije stvari: pojeden obrok, oprane ruke, odlazak u krevet, dobru ocenu… A to su sve njihove obaveze, koje se podrazumevaju, a ne nagrađuju.
Ne rešavate problem, gomilate ga, a on postaje sve veći, a deca kao deca, čekaju nagrade. Nagrađivanje deteta kad se nedolično ponaša kad-tad vodi nazad do takvog ponašanja, samo sa većim i ozbiljnijim zahtevima. Problemi ostaju, apetiti postaju veći. Zato na vreme preuzmite vašu ulogu. Vaš cilj je da dete vaspitate tako da postane uspešna osoba, a to nije razmaženo i uljuljkano dete.
Mnogo delotvorniji i zdraviji način je da detetu objasnite da će snositi određene posledice ukoliko njegovo nedolično ponašanje ne prestane. Na kraju, ukoliko je potrebno, sprovedite to u delo, neka dete vidi da vi imate kontrolu nad njime. I budite uvek dosledni u kaznama, inače vas neće shvatiti ozbiljno.
– Kada nisu dobri, stavite im to do znanja
Ako se ne ponašaju kako treba, stavite im to do znanja. Moraju da znaju kada greše.
– Poljubac za dobro ponašanje
Ukoliko su pojeli brokoli, ne treba da im kupujete medu. Poljubac je dovoljan.
– Nagrada po zasluzi
Nagrada sledi tek ako su nešto veliko uradili. Naučili da nešto napišu, voze bicikl….
– Postavite granice
Granice su deci neophodne. Bez granica ne znaju dokle mogu da idu i ne osećaju se voljeno.
– Kad pogreše, sledi izvinjenje
Kada pogreše, naučite da ih da moraju da upute izvinjenje. To je način da shvate grešku.
Vreme je za pripreme za vrtić
Ukoliko mališan nije išao u jaslice ili se nije odvajao od roditelja, a ove jeseni kreće u vrtić, sada je poslednji čas da počnete sa pripremama.
Za početak, trebalo bi što više da radite na tome da se mališan osamostali. Podstičite ih da sami jedu, oblače se, sami odlaze do toaleta. Razgovarajte s detetom o tome kako će mu biti zabavno u vrtiću gde ima puno igračaka i gde će se moći da se igra s drugom decom, šetajte do zgrade vrtića, igrajte se na igralištu.
Na taj način će dete unapred da stvori sliku o tome šta ga čeka, pa će kad krene u vrtić imati osećaj veće sigurnosti. Najvažnije je da se dete oseća sigurno, a takvo će biti samo ako je poprilično samostalno.
Komentari (0)