Deca su vezana za svoje igračke, naročito lutke i one plišane, pa ih tretiraju kao najbolje drugare. Ipak, pomislite samo koliko prašine, bakterija, grinja i ostalih nevidljivih stvorenja, koja mogu da naštete zdravlju deteta, takve igračke skupljaju u sebe?
Jedna kompanija za proizvodnju sredstava za higijenu upozorila je da je čak 80 odsto plišanih meda i zeka prepuno bakterija koje mogu biti okidač za trovanje hranom, a svaka četvrta takva igračka ima u sebi i tragove fekalija (?), prenosi Avaz.ba.
Foto: Fotolia
Ovo možda i ne zvuči toliko nerealno, budući da se te igračke redovno nađu na podu, pa tako kupe prljavštinu i razne bakterije i bacile.
Ista kompanija je ukazala i na to da tri četvrtine roditelja ne pere igračke nakon bolesti deteta, što znači da se klice nesmetano razvijaju, a zaprepašćuje podatak da se 20 odsto plišanih drugara nikad nije „kupalo”.
Foto: Fotolia
I ma kako bi to bio dodatni posao za mame prilikom pranja veša, stručnjaci savetuju da se igračke redovno peru, pogotovo posle detetove bolesti jer se na taj način spreča širenje zaraze i među ostalim članovima porodice.
Oni preporučuju pranje na niskoj temperaturi, a osim deterdženta, nije loše koristiti i neko antibakterijsko sredstvo. Takođe, igračke treba prati odvojeno od odeće, kako bi se izbeglo prenošenje bakterija s jedne na drugu stvar.
Komentari (0)