Bebe starosti svega 7 meseci koriste lažni plač kako bi dobile pažnju. Japanski naučnici su posmatrali šablone plakanja dve devojčice starosti sedam i devet meseci u periodu od 6 meseci.
Dr Hiroka Nakajama sa Sacred Heart Univerziteta u Tokiju, izjavila je da je mlađe dete koristilo lažni plač kako bi skrenulo pažnju majke.
Međutim, dok mnogi na lažan plač gledaju sa neodobravanjem, Nakajama je izjavila da ono zapravo može da ima pozitivan uticaj na odnos roditelja sa detetom. Ona smatra da je lažni plač korisna forma komunikacije koja “u velikoj meri doprinosi ne samo socijalnom već i emotivnom razvoju deteta”.
“Deca koja su u stanju da lažiraju plač mogu da svakodnevno uspešno komuniciraju sa osobama koje o njima brinu a lažni plač takođe može da doprinese njihovoj vezi”, tvrdi ona.
Tokom posmatranja dve devojčice naučnici u primetili da je mlađa imala 68 epizoda povezanih sa plakanjemdok je starija imala 34 epizode povezanih sa plakanjem. U jednom trenutku, mlađe dete je namerno počinjalo sa plačem kada bi se majka udaljila ali bi se po njenom povratku plač završio. Lažno plakanje, u poređenju sa pravim plakanjem, je lakše moglo da se detektuje pošto bi se dete odmah po prestanku plakanja osmehnulo.
Komentari (0)