Do sada je već postalo jasno da niko nije imun na koronavirus i da se od ovog virusa razboljevaju i trudnice, pa čak i novorođene bebe. Vakcine postoje ali kako nisu prošle zvanične studije na trudnicama i dojiljama otvara se velika dilema po pitanju vakcinacije u populaciji trudnica i mama koje doje svoje bebe.
Foto: Freepik
Prim. dr Ljiljana Stanković, neonatolog, nacionalni koordinator za dojenje i predsednik Republičke stručne komisije (RSK) za podršku dojenju navodi za portal eKlinika, da je zvaničan stav struke da radno angažovane mame koje su u riziku od oboljevanja, a doje svoje bebe treba da se vakcinišu
– Na osnovu svih dostupnih saznanja dojilje, koje su radno angažovane i u profesionalnom riziku za oboljevanje (lekari, sestre, negovatelji, spremačice u bolnicama…) treba da se vakcinišu i nastave da doje svoju decu. Na taj način vakcina preko mleka štiti i bebu jer antitela i T-ćelije stimulisane vakcinom prelaze u mleko - kaže dr Stanković i dodaje da se nakon vakcinacije, IgA antitela mogu otkriti u mleku u roku od 5 do 7 dana.
PROČITAJTE JOŠ I: Da li mame zaražene koronavirusom mogu da doje svoje bebe>>>
Na početku vakcinacije je bilo dileme da li postoje kontraindikacije kod dojilja, jer nije bilo mnogo studija koje su validne. Na osnovu zvaničnih objava struke, kao što su preporuke Svetske zdravstvene organizacije (SZO), UNICEF i iskustva iz drugih zemalja, najvažnije je da se zna da detetu vakcinisana majka kroz mleko ne može da naškodi – objasnila je prim. dr Ljiljana Stanković, neonatolog.
Izvor: eKlinika
PROČITAJTE JOŠ I:
Koje su karakteristike vakcina protiv kovida>>>
Komentari (0)