Većina roditelja ponekad slaže svoju decu. Iako se svi slažemo da nije lepo “zaobilaziti istinu”, roditelji tu taktiku često koriste da bi naterali dete da sluša i lepo se ponaša.
Najčešća “vaspitna laž” roditelja širom sveta, pokazalo je istraživanje sprovedeno u Americi i Kini, je pretnja da će dete ostaviti samo (na javnom mestu) ako se ne bude lepo ponašalo. Osim toga, roditelji se drže i priče o “Vili Zubićki”, a ponekad pribegavaju i ekstremnijim metodama zastrašivanja, pa prete detetu da će oslepeti (!) ako ne bude jelo određeno povrće, prenosi BBC.
Ipak, ima tu i laganja sa dobrom namerom. U tu kategoriju, na primer, spada rečenica “Uživali smo u tvojoj muzici” upućena detetu koje je tek počelo da uči da svira violinu.
U studiji objavljenoj u Međunarodnom žurnalu za psihologiju, navodi se da je pribegavanje takozvanim instrumentalnim lažima najčešća taktika roditelja širom sveta, pošto se rezultati anketa koje su sprovođene u Americi i Kini, u organizaciji više američkih i kineskih univerziteta, podudaraju. U ovu kategoriju spadaju laži koje roditelji izgovaraju namerno, svesno, da bi uplašili decu i usadili im neku pouku.
Popularna i u Kini i u Americi, je tvrdnja roditelja da će ostaviti dete koje je dobilo “napad besa” na javnom mestu (na ulici, u prodavnici…).
“Činjenica da je ova laž prisutna u tako različitim kulturama u vezi je sa jednim od najtežih izazova za roditelje male dece sa svih meridijana – pokušajem da napuste lokaciju na kojoj se nalaze (prodavnicu, parkić…) protiv volje svog podmlatka”, kažu psiholozi.
Na listi najčešćih laži kojima roditelji pribegavaju u obe zemlje je i “kupiću ti … (ono što dete želi) drugi put (ili već u nekom neodređenom trenutku u budućnosti)”.
Da li je nemoralno lagati decu, ili se ove laži ” ne računaju” pošto se izgovaraju sa najboljim namerama? Konačnog odgovora na ovo pitanje nema, ali su psiholozi koji su se bavili ovom temom, razvrstali laži u nekoliko kategorija.
Tu su “Neistinite izjave u vezi sa neposlušnošću”, u koje spadaju “Ako ne budeš dobar, zvaću policiju” i “Budi tih i lepo se ponašaj inače će se ona teta (pokazuje se glavom u pravcu nepoznate žene u blizini) naljutiti”.
Ali, ovo nisu svi primeri “neherojskog” ponašanja roditelja…
U kategoriji “Neistinite izjave u vezi sa ostavljanjem dece” vode “Prestani da divljaš ili ću te ostaviti ovde” i “Ako ne budeš poslušno išao sa mnom, doći će čovek koji će te odvesti dok ja nisam tu”.
Postoje i laži motivisane željom da se zaštite osećanja deteta, koje su psiholozi odrediji kao “Neistinite izjave povezane sa pozitivnim osećanjima”. Tu su najčešća bajkovita objašnjena u vezi sa, recimo, kućnim ljubimcem koji je uginuo, tipa “Kuca je otišla kod bake na selo, gde će biti srećna jer ima celo dvorište po kojem može da trči”.
Roditelji lažu i da se “izvuku” na brzinu. Tome se najčešće pribegava u prodavnici: “Danas nismo poneli dovoljno para, kupiću ti … (ono što dete želi) drugi put”.
Posebna kategorija “belih laži” su i one u vezi sa Vilom Zubićkom (češće na anglosaksonskom području) i Deda Mrazom, o čemu smo već pisali.
I, na kraju, tu su čuvene “ako jedeš spanać, bićeš snažan kao Popaj” laži. Oko ovih roditelji imaju možda i najmanje moralnih dilema, jer su uvereni da time dugoročno čine dobro detetu, pomažući mu da usvoji zdrave životne navike.
Komentari (0)