Većina parova shvati da im je brak u krizi tek u sedmoj ili osmoj godini zajedničkog života. Terapeuti tvrde da se prvi znakovi krize jave i mnogo ranije, ali ih supružnici najčešće ignorišu i guraju pod tepih, misleći da će s vremenom proći.
Prve krize u braku javljaju se već sa rođenjem prvog deteta, kažu stručnjaci. Iako je prvorođeno dete velika radost za roditelje, njihov život se tu drastično menja, pa dolazi i do prvih nesporazuma.
– Supružnici zapravo ne znaju kako je to biti roditelj, čuli su samo priče, ali je realnost potpuno drugačija. Tu se javljaju pitanja kako se žena oseća kao majka i kako se čovek oseća kao otac. Ta pitanja, odnosno ono što ljude muči, često ostaje sakriveno i neizrečeno, što kasnije stvara problem. Takođe, odnos u braku i roditeljstvo supružnici grade na osnovu odnosa sa svojim roditeljima, pa ukoliko je tu bilo konflikata, oni će se odraziti i na njihov brak – kaže za ”24 sata” Tamara Maslovarić, psihoterapeut iz Udruženja ”Brak i porodica”.
Istraživanja su pokazala da je sedma godina braka krizna. Razlog za to je što u petoj godini partneri postaju umorni i iscrpljeni, šesta godina prođe u znaku svađa i međusobnog optuživanja, a sve kulminira u sedmoj, u kojoj obično bude i najviše razvoda.
Najveći broj bračnih parova savet stručnjaka potraži između 30 i 40 godine života.
– Tada se kriza već očito manifestuje. To je ujedno i period u kome ljudi grade svoje karijere i sve manje vremena imaju za međusobnu komunikaciju. Taj nedostatak komunikacije se najčešće ignoriše pod pretpostavkom ”proći će s vremenom”, što se uglavnom ne desi. Osim toga, smanjuje se i seksualna aktivnost, parovi se sve manje snalaze, ne govore šta očekuju jedno od drugog, pa dolazi do nesporazuma – objašnjava Maslovarićeva.
Nijedan brak nije pošteđen krize, ali se svaka od njih može uspešno prevazići smatraju terapeuti.
– Nipošto ne treba gurati stvari pod tepih, partneri moraju otvoreno da razgovaraju, jer kriza je sastavni deo braka. Pre svega, sami sebi treba da priznaju da postoji problem, a onda i da se edukuju i saznaju šta su očekivanja njihovih partnera i kako da promene stvari nabolje, pa u nekim slučajevima i da potraže stručnu pomoć – smatra naša sagovornica.
Tri saveta protiv pucanja po svim šavovima
NE VRAĆAJTE
Ako on/ona napravi nešto ružno, to ne znači da vi morate napraviti nešto još gore. Izbrojte do tri i zadržite dostojanstvo.
IZVINITE SE
Priznajte postupke zbog kojih žalite. Onda otkrijte kako se on/ona oseća zbog vašeg priznanja, pa se izvinite. Nemojte se preterano pravdati.
RAZGOVARAJTE
Ne gurajte probleme pod tepih. Sukobi s vremenom ne prolaze sami od sebe. Pitajte partnera kakva očekivanja ima.
Kriza i posle 20 godina braka
Manji procenat parova traži pomoć od bračnih savetnika nakon 20 ili 25 godina, kako i sami kažu, savršenog braka. Ono što se tu dešava jeste da su im deca odrasla i krenula svojim putem, pa brak tada gubi smisao i zapada u krizu.
Komentari (0)