Odgovor na pitanje ”Da li jedem za dvoje?” bi bio – ne, bar ne količinski ali svakako je neophodno povećati hranljive sastojke obroka.
Jesti zdravije a ne više
Tokom trudnoće se povećava potreba našeg tela za hranljivim sastojcima, ne i za kalorijama. Drugim rečima, nije potrebno jesti više nego zdravije tj. nije bitna količina nego nutritivna vrednost obroka. Na primer, u trudnoći će se, između ostalog, povećati potreba za kalcijumom, folnom kiselinom, proteinima, ali ne i potreba za kalorijama. Stoga ima smisla ograničiti ”prazne kalorije” koje se nalaze u belom hlebu i raznim pecivima, slatkišima i kolačima, a umesto toga povećati unos voća, povrća, mahunarki i celih žitarica.
Budite fizički aktivni
Trudnoća je jedna od najlepših i ujedno i najtežih stvari kroz koje će vaše telo proći. Vaše srce mora napornije da radi kako bi ispumpavalo krv za dodatnu telesnu težinu koju ćete dobijati. Kako beba raste, i vaši mišići moraju napornije da rade da bi držali vašu kičmu, što može dosta opteretiti leđa, zglobove i kukove.
Foto: Shutterstock
U trudnoći se preporučuju aktivnosti sa kontrolisanim i sporijim pokretima
Ako planirate trudnoću, bilo bi sjajno da pre nje vežbanjem ojačate mišice jezgra, leđa, zadnje lože, i uključite vežbe za održavanje ravnoteže. Tokom trudnoće radite šta možete, koliko god možete, i kad god možete. U trećem semestru kada vaše telo dosta oteža, tada je najbolje izbegavati vežbe koje opterećuju zglobove. Plivajte, šetajte, radite jogu. Često me pitaju da li smeju da se rade vežbe sa tegovima ili ”hiit” treninzi. Zlatno pravilo je da u trudnoći možete, ukoliko doktor potvrdi da je sve u redu, da radite sve sto ste i ranije. Uz ovo pravilo važi i to da ako se ranije niste bavili nekim sportom, sada nije vreme da se oprobate u njemu. Hiit treninge ne preporučujem, između ostalog, jer se sastoje od previše brzih pokreta, a u trudnoći se treba fokusirati na one kontrolisane i sporije pokrete da ne bi slučajno došlo do povrede. Uvek se, naravno, posavetujte sa vašim lekarom.
Onim danima kada umesto fizičke aktivnosti izaberete leškarenje, ne prebacujte sebi vec uživajte u odmoru. Volite svoje telo i promene koje mu se dešavaju.
Pokušajte da razumete svoje porive za hranom
Porivi za hranom javljaju se svima, a naročito trudnicama. Ponekad je uzrok psihološki, a ponekad fizičk i- kada naše telo ima nedostatak određenog nutrijenta i šalje nam poruku da želi određenu vrstu hrane. Koji nutrijent to može biti i sta možemo pojesti kao zdraviju zamenu?
Evo je i tabela sa preporukama za zdrave obroke
jedi mi se… | mom organizmu treba | šta uraditi, pojesti… |
čokolada | magnezijum | crnu čokoladu smena avokado bademe orašaste plodove banane lisnato zeleno povrće
|
slane grickalice (npr.čips) | elektroliti, minerali | hidrirajte se, uvrstite himalajsku so u ishranu |
hleb, peciva, slatkiši | doza serotonina (hormona sreće) | hranu bogatu proteinima – meso, ribu, chai semenke, pasulj, brokoli umesto testenina od žitarica – proizvode od sočiva, leblebija, pasulja koji su napravljeni u vidu testetnina |
Da biste na najbolji način izbegli ”emotivno prejedanje”, kako u trudnoći tako i van nje, spavajte, šetajte, razgovarajte o svojim problemima i strahovima, družite se i meditirajte.
Komentari (0)