Kao roditelj, prvo bi trebalo da znate zbog čega je pomfri apsolutno nezdrava hrana i da prestanete da ga dajete detetu, a ako je dete sasvim malo, nemojte ga ni ”upoznavati” sa ovom problematičnom hranom.
Sadrži loše masne kiseline
Pržena hrana jeste ukusna, ali loše ili zasićene masti u njoj pretvaraju krompir u tempiranu bombu za srce, dijabetes i kancer. Nisu sve masnoće loše, postoje i one dobre, poput biljnih ulja, kao što je maslinovo ulje, koje, zapravo, i štiti naš organizam od bolesti, one loše ili zasićene masti direktno su povezane sa zakrčenjem arterija, a ima ih u margarinu i u svemu na čemu piše ”delimično hidrogenizovano”. Loše masnoće podižu nivo holesterola u krvi, ostaju u organizmu duže i povećavaju trigliceride.
Sačinjen je od loših ugljenih hidrata
Nijedan krompir u svom prirodnom stanju nije loš za čoveka, ali je opasan način na koji ga spremamo i jedemo. Krompir je skrob i čine ga jednostavni ugljeni hidrati. Pomfrit se u većini pravi od belog krompira, koji se u organizmu brže pretvara u šećer. Kada u organizam unesemo ugljene hidrate koji se brzo apsorbuju, oni se mogu ili iskoristiti kao energija, ili se talože u masne naslage. Ako odmah ne krenemo u teretanu pošto smo pojeli porciju pomfrija, zasigurno ćemo se ugojiti.
“Te ugljene hidrate apsolutno treba izbegavati, a najgora je ona ukusna kožica koja se stvori prilikom prženja”, kaže Milka Raičević.
Ulje u fritezi se stalno podgreva
Kada ogladnite, a niste kod kuće, verovatno se često odlučujete za pomfrit. Bilo da je sam ili uz njega dodate još i neki hamburger, jedina stvar gora od krompira prženog kod kuće je kupovni pomfrit.
Komentari (0)