Ubrzan razvoj bebe i njeno napredovanje iz dana u dan predstavlja veliki napor za tako malo biće. Bebe svaku promenu u okruženju prepoznaju, iz svega što vide i osete nauče nešto novo, a svakog dana stiču neka nova iskustva.
Foto: Freepik
Za pravilan razvoj bebe potrebna je određena vrsta stimulacije – kako fizičke tako i mentalne. Na taj način one savladavaju poteškoće i stiču nove veštine koje će im pomoći da ojačaju i nastave sa rastom i razvojem.
Pročitajte i: Prekretnice u razvoju bebe – iz meseca u mesec
S obzirom na to da im je sve iz okruženja neka vrsta stimulacije – kako da znate kada im je dovoljno, a kad ipak previše stimulacije?
Kako prepoznati znake da je beba prestimulisana?
- plačljiva je i nervozna – iako su joj sve potrebe zadovoljene, čista je, naspavana, sita
- prekriva lice rukama – u nervoznom stanju rukicama se drži za obraze
- češće žmuri
- neutešno i veoma glasno plakanje – nalik na pokazivanje umora, što i može biti izazvano prestimulacijom
- okreće glavu na drugu stranu – dok pokušavate da je animirate ili da je zabavite ona skreće pogled i okreće glavu na drugu stranu
- pokazuje potrebu za držanjem u naručju – gde se oseća sigurno i udobno
Šta raditi kada prepoznate da je beba prestimulisana?
Reakcija bebe na previše stimulacija iz okruženja način je da beba kaže – “Previše mi je događaja i ne mogu sve da ih procesuiram, ne znam kako da iskažem svoja osećanja u ovom trenutku i umorila sam se” – zato budite tu da joj u tom trenutku pomognete.
Foto: Freepik
Za početak najvažnije je da ni u čemu ne forsirate bebu – sve će ona sama savladati svojim tempom. Na vama je da budete tu, pratite njene potrebe kako za esencijalnim stvarima, tako i potrebe za interakcijom, druženjem i učenjem.
Nemojte upoređivati svoju bebu sa drugim bebama niti slepo pratiti instrukcije – ni jedna beba se ne može savršeno uklopiti u prosečne vremenske okvire niti potpuno jednako odgovoriti na stimulanse iz okruženja kao drugo dete.
Pročitajte i: Kako da znam da je beba dovoljno sisala
Ako do nervoze i plakanja dođe usred igranja, koje je inače zabavno za bebu, vreme je da napravite pauzu i da pustite bebu da se umiri, pružite joj utehu i sačekajte da beba ponovo pokaže interesovanje za igru ili interakciju pre nego što nastavite. Možda će joj biti potrebna dremka ili samo kratak predah od svega što je doživela – jer za bebu može i samo kontakt očima biti previše stimulacije ukoliko je umorna.
Komentari (0)