Prodavci na pijacama nezadovoljni su jer je prodaja limuna znatno opala otkako se u medijima pojavila informacija da je kora limuna opasna.
Iako se prvobitno tvrdilo da je prskan samo limun iz Turske, istina je da ista opasnost vreba i od onog iz Grčke ili Argentine. Naime, svaki limun u Srbiji prskan je imazalilom, koji može biti kancerogen.
Sporni pesticid je dozvoljen za korišćenje, a prska se kora da se na njoj ne bi razvilo nešto i da bi ostala duže svežija. Imazalil se uglavnom zadržava u kori, a obaveza je da se pri prodaji istakne da se kora ne treba koristiti u ishrani. Ovo nije ništa novo i odavno se limun, mandarine i pomorandže prskaju ovim pesticidom. On nije u grupi jako otrovnih supstanci, niti će se desiti nešto akutno ako ga unesete – kaže Vesna Pantić Palibrk, načelnica beogradske Jedinice za kontrolu zdravstvene ispravnosti hrane, napominjući da učestala upotreba povećava rizik od kancera.
Ukoliko se pravilno prska, imazilil se zadržava u kori, ali ne prelazi na plod
U Ministarstvu poljoprivrede tvrde da je sve pod kontrolom i da se redovno vrše analize uvezenog voća, dok stručnjaci preporučuju da se nakon ceđenja limuna obavezno operu ruke, kao i da se kora ne renda u kolače i jela. Isto važi i za koru pomorandže, a trebalo bi izbegavati i komade limuna u sokovima.
Sićušne deklaracije
Iako je obaveza da se pored limuna istakne da kora ne sme da se koristi u ishrani, to u Srbiji nije slučaj. Reporteri „Blica” obišli su nekoliko prodavnica, i deklaracije ili nisu istaknute ili su jedva vidljive. Isti slučaj zatekli smo i na pijacama.
– I kod nas se prodaje prskani limun, ali je to istaknuto odmah pored cene i vidljivo je – kaže Milanka Kors iz Bremena u Nemačkoj.
Male deklaracije sa sićušnim slovima su razlog zašto većina građana Srbije nije upoznata sa ovom činjenicom.
Šta je imazalil?
Imazalil prilikom svakodnevne upotrebe može biti kancerogen
Istraživanja u Americi pokazuju da su deca osetljivija na ovu supstancu
Ukoliko se pravilno prska, imazilil se zadržava u kori, ali ne prelazi na plod
Imazalil u velikim količinama kod male dece izaziva probleme u centralnom nervnom sistemu
Kod odraslih loše utiče na reproduktivne organe
Komentari (0)