Zbog komplikacija tokom porođaja, Nataša nije imala mleka za svoju ćerkicu Esmi, ali njena prijateljica Ket, majka malog Rorija, sedam meseci starijeg od Esmi, imala ga je dovoljno i bila je spremna da ga podeli.
Mnogi smatraju da je ovo neprirodno, jer je malo šta intimnije od čina dojenja, koji mnoge majke smatraju najdragocenijim trenucima koje dele sa svojom bebom.
Nataša je, pak, deo rastućeg broja majki, koje nemaju mleko, pa su pomoć zatražile sa strane. Tako je sa svojom prijateljicom Ket, koja je imala više mleka nego što joj je trebalo za dojenje sina, razmatrala mogućnost da ona doji malu Esmi, nakon čega su jednog jutra u kafiću iskoristile momenat kad je jednomesečna devojčica ogladnela.
Nataša, koja radi kao IT menadžer, insistira na tome da ne oseća da je ovim veza između nje i njene ćerke ugrožena.
– Nije mi palo na pamet da budem ljubomorna na Ket zato što mojoj ćerki obezbeđuje ono što ja ne mogu. Osećala sam samo da ona time pravi jedan jako velikodušan gest, na koji može da bude ponosna čitavog života- rekla je ona.
Narednih šest nedelja, Nataša je svakog popodneva vodila Esmi kod Ket na dojenje.
Ket koja sa svojim mužem Stivenom, takođe ima četvorogodišnju ćerku Hajdi, tvrdi da joj je bilo zadovoljstvo da na ovakav način pomogne prijateljici.
– Nije mi smetalo da hranim Esmi. Uradila bih to za svakoga, čak i za stranca. Pošto je već imao sedam meseci, svog sina Rorija hranila sam samo jednom do dva puta dnevno, pa sam imala dovoljno mleka. Znala sam koliko Nataši znači da njena devojčica dobija majčinsko mleko, za nju ništa drugo nije bilo opcija.
Iako Ket kaže da je njen muž bio saglasan sa njenim izborom, kaže da su neke od njenih prijateljica bile vrlo zabrinute kad im je rekla za dogovor sa Natašom.
– Naborale su čelo i mislim da nisu razumele, zato što mislim da mnoge žene veruju da je to veoma intimna stvar između majke i njenog deteta. Mogu da prihvatim da bi neke žene osećale zavist dok im druga žena hrani dete. Nekima je čudno što smo Nataša i ja bile tako hladnokrvne, ali sebe smatram racionalnom, a ne preterano emotivnom osobom.
Kada Esmi nije hranila Ket, Nataša joj je davala mleko koje su preko specijalizovane Fejsbuk strane donirale druge žene.
Ova stranica funkcioniše tako što očajne majke kače svoje oglase u kojima traže nekog, bilo koga da donira majčinsko mleko za njihovu decu. Postoji i veb sajt Human Milk 4 Human Babies, na kom se povezuju majke koje nemaju mleka sa onima koji imaju više nego što im treba. Neke od majki koje nude mleko pristaju čak i na to da doje decu potpunih stranaca.
Ovaj sajt ima nekoliko centara u različitim zemljama, uključujući Kanadu i Ameriku, ali je mreža koja pokriva Veliku Britaniju najrazvijenija i uključuje nekoliko hiljada žena. Procenjuje se da je najmanje 3.000 žena u Velikoj Britaniji koristilo ovaj sajt kako bi podelile svoje mleko, ili nabavile mleko za svoju bebu.
Iako Nataša i Ket smatraju da je njihov dogovor zasnovan na zdravom razumu, postoje i argumenti koji podržavaju suprotan stav, koji se uglavnom pozivaju na praktične, zdravstvene i emotivne probleme koji iz ovakve prakse mogu nastati.
Kler Biam-Kuk, autorka knjige “Šta da očekujete od dojenja i šta ako to ne možete?”, kaže da je ovakva praksa možda korisna u nerazvijenim zemljama, ali da je u Velikoj Britaniji proizvodnja zamena za majčino mleko toliko napredna da je to zaista jako bezbedna alternativa dojenju.
– Ne razumem zašto neke majke misle da je dojenje toliko bitno, da angažuju druge žene da to rade ako one ne mogu. Ove majke propuštaju priliku da se još više zbliže sa svojom decom, jer dok ih hrane na flašicu, one mogu da se maze sa svojim bebama i tako razvijaju intimnu vezu, slično kao kod dojenja. U suštini, dozvoljavate drugoj ženi da vaše dete hrani svojim telesnim tečnostima i time dovodite dete u opasnost od potencijalne infekcije. Takođe, putem dojenja vašoj bebi mogu se preneti i razni medikamenti koje doilja možda uzima. Da biste se opredelile za ovu opciju, morate nekome zaista da verujete – tvrdi Biam-Kuk.
Komentari (0)