Bombardovane reklamama o trendovima u kozmetičkoj industriji, devojčice sve mlađeg uzrasta počinju da koriste kozmetičke proizvode i tretmane. Kozmetička industrija nudi toliko proizvoda za negu namenjenih deci sa „Diznijevim" likovima na pakovanju da čak i roditelji lako pomisle kako nije štetno devojčici staviti parfem, gel za kosu, sjaj za usne i puder koji prekriva prve akne.
Istraživanje sprovedeno u Americi pokazalo je da čak 43 odsto devojčica između šeste i devete godine koristi sjaj za usne, a često i ruž. Čak 38 odsto njih koristi proizvode za kosu poput gelova, raznih lakova, pa čak i pene u boji, dok njih 12 odsto koristi i razne druge kozmetičke proizvode.
Trendu doprinosi činjenica da se uveliko menjaju kulturalne vrednosti. Na televiziji se prikazuju emisije poput takmičenja u kojima se deca šminkaju i oblače kao zvezde. Na rođendanima, priredbama i u školama razmenjuju se informacije o tome šta je „in" i gde se kupuje. Roditelji tvrde da su im deca iznenađujuće rano „modno osvešćena".
S druge strane, stručnjaci upozoravaju da nikakvi tretmani lepote nisu poželjni pre 18. godine. Ipak, ima i onih liberalnijih, ali su svi složni u da je bolje što je moguće kasnije početi s kozmetičkim tretmanima.
Pedijatri i kozmetičari otkrivaju da devojčice danas sve češće u pubertet ulaze već sa devet godina. Kako upozoravaju, prvi estetski problem koji ih stvarno pogađa jeste dlakavost. Međutim, stručnjaci preporučuju prvu depilaciju tek tri godine od početka puberteta.
Farbe za kosu sadrže hemikalije koje mogu da dovedu do alergijskih reakcija, a i sama kosa je sklonija lomljenju. Zato se ni farbanje kose ne preporučuje mlađima od 18 godina.
Dermatologe sve češće posećuju deca koja su nosila bižuteriju od kobalta i nikla, zato je nakit od ovih materija potrebno izbegavati.
Ni tetovaže koje su posebno omiljene među tinejdžerima nisu bez bezopasne jer tinta u trajnim tetovažama vodi iritaciji kože i alergijama.. Prednost treba dati privremenim tetovažama, ali ako tinejdžer ne odustaje, trebalo bi uraditi test nanošenjem minimalne doze tinte i sačekati nekoliko dana pre nego što se nastavi s tetovažom ukoliko ne bude alergijske reakcije.
Velnes centri često nude „pakete za decu", koji uključuju uljnu masažu, što je uobičajeno na primer u Indiji. Stručnjaci upozoravaju da SPA masaža podstiče osećanja s kojima pubertetlije još uvek ne znaju da se nose, pa bi trebalo da ih masira osoba istog pola uz pratnju roditelja. Ni korišćenje parfema prije 12. godine nije poželjno, čak ni ukoliko su bez alkohola i parabena.
Komentari (0)