Iako kofein zaiste prolazi kroz placentu do vaše bebe, nema dokaza da male količine kofeina (recimo jedna šolje kafe dnevno) izazivaju probleme tokom trudnoće.
Činjenica je, međutim, da su studije pokazale da kofein može izazvati pobačaj ili usporiti rast vaše bebe ako konzumirate više od 300 miligrama dnevno. To je otprilike jednako količini od dve ili tri šolje kafe, u zavisnosti od jačine kafe i veličine šolje. Treba da imate u vidu da i čaj sadrži kofein.
No, prva stvar na koju treba da obratite pažnju je da li vaš omiljeni sok sadrži kofein. Koka-kola sadrži više kofeina nego pepsi, a čak ga i oranž gazirana pića mogu sadržati, iako to uglavnom nije slučaj.
Ako imate problema da zaspite – bilo da vam treba mnogo da zaspite ili se budite noću i teško vam je da se vratite u carstvo snova – kofein bi trebala da bude prva stvar koju ćete prestati da konzumirate.
Na kraju, ne zaboravite da određena druga hrana, kao što je čokolada ili slatkiši sa ukusom kafe, takođe sadrže kofein. Obavezno uračunajte i njih kada računate kolko kofeina unosite tokom trudnoće.
Pročitajte još:
Šta je bolje čaj ili kafa? >>
Da li nas kafa razbuđuje? >>
Komentari (0)