Istraživači su otkrili da su deca koja su fizički kažnjavana u petoj godini života u školi češće agresivna i neposlušna, od drugara koji nisu dobijali batine.
Majkl Mekenzi sa Kolumbija univerziteta u Njujorku i njegov tim sproveli su dugoročno ispitivanje 1.900 dece iz 20 američkih gradova između 1998. i 2000.
Istraživači su ispitali roditelje kada su deca imala od tri do pet godina o tome da li i koliko često tuku dete.
Zatim su ispitali majke o problemima u ponašanju njihove dece, a mališanima testirali vokabular u devetoj godini.
Ukupno je 57 odsto majki i 40 odsto očeva tuklo decu u trećoj godini života, dok je isto činilo 52 odsto majki i 33 odsto očeva sa svojim petogodišnjacima.
Deca su bila agresivnija i neposlušnija kada su dobijala batine redovno ili povremeno u petoj godini života. Međutim, trogodišnjaci koji su ”dobijali po guzi” nisu pokazali promene u ponašanju.
Deca su takođe imala lošije rezultate na testu vokabulara ukoliko su ih roditelji tukli kao petogodišnjake.
Profesor Mekenzi objašnjava da roditelji treba da nauče decu da koriste reči i kako da pregovaraju, kako bi uspešno rešavali probleme.
Nasilje nikad nije rešenje, smatra on.
UNICEF: Fizičko kažnjavanje dece u Srbiji neprihvatljivo
Direktorka UNICEF-a u Srbiji Judita Rajhenberg istakla je danas da ozbiljan napredak Srbije u proteklih šest godina u zaštiti dece, ali je ukazala da je zabrinjavanjuće to što i dalje ima fižičkog kažnjavanja dece.
“Veoma me zabrinjava to što se deca i dalje fizički kažnjavaju, naročito kod kuće – i to mala deca, od dve do četiri godine. Polovina ili čak i više se fizički kažnjava, to je neprihvatljivo”, ukazala je ona i dodala da je potrebno još mnogo raditi na tome.
Rajhenberg je u pauzi konferencije posvećene saradnji UNICEF-a i Vlade Srbije rekla da bi prilično visoko ocenila neke reforme u sistemu zaštite dece, da je pravni okvir za inkluzivno obrazovanje odličan, ali da ne bi dala odličnu ocenu primeni propisa te i na tome treba još raditi.
Prema njenim rečima, vrlo dobru, ali još ne odličnu ocenu zavređuju rezultati u prihvatanju u zajednici, školi, vrtićima dece koja imaju smetnje u razvoju ili koja su drugačija.
Dodala je da su tokom proteklih šest godina postignuti rezultati na koje UNICEF i Srbija mogu biti ponosni i da Srbija može biti primer dobre prakse, ali, kako je ukazala, posao nije završen.
Ministarka zdravlja Srbije Slavica Đukić Dejanović navela je da je višegodišnja saradnja sa UNICEF-om rezultirala povećanjem i poboljšanjem zaštite svih prava majke i deteta, dok se saradnja u zdravstvu odnosi na posebno osetljive grupe.
To su Romi, zatim deca sa smetnjama u razvoju, a radiće se i na sprovođenju zakona o pravima pacijenata, te i dece u zdravstvenoj zaštiti, navela je ministarka.
Komentari (0)