Uzimanje vitamina D kao dodatka ishrani tokom trudnoće izgleda ne utiče na zdravlje kostiju budućeg deteta, uprkos tome što ga mnoge zemlje preporučuju, ukazuje jedno britansko istraživanje, čiji su rezultati objavljeni u medicinskom časopisu “Lanset”.
Stručnjaci Bristolskog univerziteta su pratili nivo vitamina D kod gotovo 4.000 britanskih trudnica, a potom su analizirali sastav minerala u kostima njihove dece u uzrastu od devet godina. Pri tom nije utvrđena bilo kakva veza između nivoa tog vitamina kod majki u trudnoći i zdravlja kostiju njihove dece, izveštava AFP.
Vitamin D igra veliku ulogu u zdravlju kostiju i zuba, budući da reguliše nivo kalcijuma i fosfata u njima. Ovim vitaminom su bogata jaja, masna riba i meso, a sintetiše ga i sam organizam, podstaknut delovanjem sunčeve svetlosti na kožu.
Oko toga da li trudnice treba da uzimaju dopunski vitamin D da bi im deca imala čvrste kosti, među stručnjacima postoje znatna neslaganja.
Ovo je dosad najveća i najpotpunija studija tog problema, iz koje proističe da trudnice ne bi trebalo da uzimaju dodatni vitamin D da bi im deca imala zdrave kosti, ističe vođa istraživanja Debi Laulor, dodajući da njen tim ne može da komentariše eventualna druga povoljna dejstvo dopunskog vitamina D na trudnice ili njihov porod.
Na vebsajtu Svetske zdravstvene organizacije (SZO), inače, stoji da se “zasad ne preporučuje” trudnicama da uzimaju dodatni vitamin D radi sprečavanja pre-eklampsije, vrlo opasnog stanja koje može da se javu u trudnoći.
Komentari (0)