Požar u Mladenovcu u kome je nastradao trogodišnji dečak je samo jedan u nizu požara u Srbiji u kojima su stradala deca. U poslednjih godinu dana od vatre i dima stradalo je čak devetoro mališana!
Prvo i osnovno pravilo za sve roditelje je: Ne ostavljajte bebe i malu decu same u stanu ili kući nikada! Ako hitno morate da izađete napolje i obavite nešto neodložno, uradite to u što kraćem vremenskom roku, ali se obavezno prethodno uverite da u vašem odsustvu neće biti nikakve opasnosti za dete.
Decu već od prve godine možete edukovati o zaštiti od požara, o tome koliko je on opasan i koliko ljudski faktor utiče na izazivanje požara. Što je dete starije, instrukcije i pravila ponašanja u slučaju požara neka budu obimnija i konciznija.
Kako izgleda bezbedna prostorija za dete?
Bezbedni uslovi u prostorijama i objektima gde borave deca obezbeđuju se: ispravnim uređajima i instalacijama, kao i njihovom pravilnom upotrebom. Zatim pravilnim i opreznim loženjem vatre, nadziranjem svih uređaja koji su uključeni (šporet, grejalica, pegla, fen). Veoma je bitno te uređaje držati van domašaja dece. Upaljače, šibice i različita sredstava kojima se može izazvati požar obavezno skloniti od mališana. Uvek treba pratiti ponašanje dece i ne ostavljati ih bez nadzora odraslih.
Kad je pravo vreme za edukaciju deteta o opasnosti od požara?
Decu bi o ovom opasnostima trebalo učiti stalno, počev od momenta kada dete već puzi ili šeta (samostalno ili u šetalici). Deci se u ovom uzrastu stalno govori “pec”, a kasnije kompletnom pričom da su šibica, upaljač, električni utikač, utičnica, kabel, grejalica, televizor veoma opasni, da mogu izazvati požar i da to može da ih povredi.
Decu obavezno naučiti broj telefona vatrogasne službe
Deca se mogu edukovati kroz igru i raznim igračkama, slikovnicama i pričama. U tim momentima treba zabavljati decu i upoznavati ih šta je požar i kakve mogu biti posledice. Obavezno ih treba podsticati da crtaju na temu vatre i vatrogasaca, prikazivati im crtane i edukativne dečije filmove o požarima i merama zaštite.
Kako naučiti dete šta treba da radi u slučaju požara?
Najbitnije od svega jeste voditi decu u posetu vatrogascima i na razne vatrogasne vežbe ili sa time upoznavati kroz druge sadržaje (knjige, crtani filmovi). Svakodnevno im objašnjavati kako treba da se ponašaju u slučaju požara:
-Objasniti im da ne treba da se kriju pod krevetom, u ormanu ili iza paravana, odeće, već treba da pobegnu iz prostorije, stana ili kuće.
-Da obavezno kažu ukućanima ako su nešto zapalili ili se nešto zapalilo.
-Da obavezno nauče broj telefona vatrogasne službe i da telefonom pozovu vatrogasce, ako su sami kod kuće.
-Roditelji treba da nauče decu kako se razgovara u tim slučajevima odnosno da prijave požar, da kažu šta gori, obavezno da naglase adresu stanovanja i da predoče vatrogascima da su sami kod kuće.
-Ako su mlađeg uzrasta, treba odmah da pobegnu i da traže pomoć od komšija.
-Naučiti ih da zaštite usta i nos od dima nakvašenim peškirom, maramicom ili nekakvom krpom.
-Naučiti ih da se kreću pognuto ili puzeći, da zatvore vrata da se dim odnosno vatra ne prošire na druge prostorije ili stanove.
Komentari (0)