– Ovo je priznanje nemoći društva da obezbedi sigurnost dece. Bukvalno smo rekli: „Deco, ne možemo vas zaštiti, evo vam suzavci, pa se branite sami”. To treba znati upotrebiti, a ne samo držati u džepu, najvažnije je obrazovati učenike o sigurnosti, pričati im o tome. Postoje školski policajci i komunalci koji ih uvek mogu odbraniti – ističe Vučković.
Da li deci treba dozvoliti da nose suzavac u školu?
Izvor: Bebac.com
Novi Zakon o oružju i municiji, koji predviđa da bi i tinejdžeri od 16 godina od sledeće godine u svojim školskim torbama mogli da nose „biber-sprejove” i suzavce, ne nailazi na razumevanje prosvetnih radnika. Prosvetari smatraju da bi ih učenici mogli zloupotrebiti, ali se svakako slažu da decu treba edukovati o sigurnosti i bezbednosti.
– U poslednje vreme deca jesu ugrožena, ali ne podržavam odluku da im se dozvoli nošenje sredstava za samoodbranu bilo koje vrste. Postoji mogućnost zloupotrebe sa velikim posledicama. Njima je u tom uzrastu sve smešno i zabavno, pa će u igri to iskoristi i nekoga slučajno povrediti. U školama postoje veliki problemi sa vladanjem učenika, a ovom legalizacijom, dajemo im nove ideje – kaže za „Alo!” Srđan Ognjanović, direktor Matematičke gimnazije.
S druge strane direktor 13. beogradske gimnazije Bojan Vučković smatra da društvo ovim zakonom priznaje poraz i siguran je da će đaci loše iskoristi suzavce.
Može li sprej osigurati bezbednost dece?
U Zakonu o oružju i municiji, gasni-sprejovi i elektrošokeri spadaju pod D kategoriju oružja (član 4), za koja nam nisu potrebne isprave niti prijava nadležnom organu (član 5). Mogu ih nabavljati i držati fizička lica starija od 16 godina, kao i pravni i privredni subjekti (član 15). Pre uvođenja novih mera o samoodbrani, za nošenje suzavaca i elektrošokera mogli ste da budete kažnjeni sa pet godina zatvora, a sada je to potupno legalno.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)