Studija objavljena u časopisu “Pediatriks” opisala je da mladi odrasli ljudu koji su rođeni s ekstremno niskom porođajnom masom imaju veće šanse da budu stidljivi, oprezni i neskloni riziku u odnosu na one koje su rođeni s normalnom težinom.
Kanadski istraživači su ukazali da ta stidljiva osoba može da poveća šanse za usamljenost i smanji šanse za emocionalno zadovoljstvo što sve povećava rizik za emocionalne probleme.
Međutim, ti rezultati i veza između niske porođajne mase i povučene osobe ne znače nužno odnos “uzrok i posledica”, piše portal Pliva.
Autor studije Luis Šmit, profesor psihologije, neurologije i ponašanja u MekMaster univerzitetu u Hamiltonu (Kanada), kaže da te činjenice daju prostor za tvrdnju da postoje različiti načini da neko postane stidljiv, od kojih neki mogu da budu razni događaji u ranom detinjstvu.
Profesorka psihijatrije i ponašanja na Medicinskom koledžu Teksas dr Džejn Riperger Šuler kaže da samo zato što je beba rođena s malom težinom ne znači de će posle, kao odrasla, biti anksiozna, ali postoji nešto što ipak povezuje to dvoje.
Prethodno istraživanje je opisalo da deca rođena s ekstremno niskom kilažom imaju kasnije viši rizik za poteškoće u učenju i emocionalne probleme, uključujući neuroze, smanjenje pažnje, hiperaktivni poremećaj i sklonost prema izraženijem oprezu.
Autori nove studije posmatrali su 71 mlađu osobu koje su bile rođene s ekstremno malom kilažom i 83 koje su pri rođenju imale normalnu težinu.
Potom si istraživači procenili komponente ličnosti – temperament (stidljivost i društvenost, neurotizam i ekstroverziju), motivaciju (biohevioralne aktivaciju i inhibiciju), kognivne i afektivne pokazatelje (samopoštovanje, usamljenost) i socijalizaciju.
Odrasle osobe, i muškarci i žene, koje su rođene s ekstremno malom kilažom, tokom života su stidljivije, inhibirane, manje društvene, imaju više otpora prema riziku i veću sklonost da prate socijalno prihvaćene obrasce ponašanja.
Komentari (0)