Kako prenosi BBC, širom Velike Britanije škole su počele sa radom ili će početi u narednim danima. Jedna od velikih dilema je na koji način će to uticati na širenje koronavirusa među nastavnicima i učenicima.
Studija Javnog zdravstva Engleske je iznela podatak da su nastavnici u mnogo većem riziku da jedni od drugih ili van škole dobiju koronavirus nego što su u riziku da će virus dobiti od svojih učenika.
Preporuka nastavnicima u ovakvoj situaciji je da maksimalno smanje kontakte sa drugima van radnog vremena, ali i da se tokom boravka u školi trude da kontaktiraju i koriste iste prostorije sa određenim brojem uvek istih kolega. Kretanje u istoj grupi u školi bez obzira na to da li su napolju, na užini, u učionici, odnosi se i na učenike. Da bi rizik od koronavirusa smanjili, učenicima se savetuje da se ne mešaju sa pripadnicima drugih grupa.
Osim toga, procena britanske vlade je da se škole ne smatraju visoko rizičnim radnim mestima za širenje koronavirusa. Čak i u slučaju zaposlenih koji pripadaju rizičnim grupama, zvaničnici smatraju da je povratak u školu opravdan ako se budu pridržavali socijalnog distanciranja od drugih i čestog pranja ruku. Svim zaposlenima se preporučuje i nošenje zaštitnih maski kada god je potrebno.
O tome koliko deca često oboljevaju i prenose koronavirus, sva dosadašnja istraživanja govore o značajno manjoj šansi da obole, prenesu virus, imaju teže simptome i budu prvi koji će virus doneti u svoje domove, u odnosu na odrasle osobe.
Za sad ne postoji dovoljno studija koje bi jasno ukazivale o širenju virusa među učenicima i sa učenika na nastavnike i obratno.
U Srbiji se samo pet odsto roditelja odlučilo za online nastavu, što znači da je većina roditelja nakon razmatranja prednosti i rizika ipak izabralo da im dete ide u školu i da je to bolja opcija za njih.
Foto: Freepik
Komentari (0)