Kako zakonska regulativa može direktno uticati na živote roditelja jasno se videlo nakon izglasavanja Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom. Nakon usvajanja novog Zakona, u decembru 2018. godine veliki broj mama dobija manju platu u odnosu na platu koju bi dobijale sa predhodnim zakonskim rešenjem.
Znatno umanjene plate na porodiljskom dobile su sve mame koje su radile manje od 18 meseci pre otvranja trudničkog bolovanja.
Stari vs novi Zakon o finansijskoj podršci porodici>>>
Ova značajna promena u Zakonu dovela je do toga da su mame dobijale mesečne nadoknade i po 1000 dinara što je dovelo do opšteg nezadovoljstva koje je kulminiralo zahtevima za promenu Zakona.
Foto: Shutterstock
Država priznala grešku
Čelnici iz nadležnih ministarstava su u nekoliko navrata priznali grešku. U junu ove godine bili smo i na sastanku u Vladi republike Srbije na kojem smo izneli zajedno sa drugim nevladinim organizacijama još jednom, najspornije odredbe ovog Zakona.
Nakon što su saslušali sve predloge, premijerka Ana Brnabić najavila je nov sastanak sa konkretnim predlozima za izmenu Zakona.
Novog sastanka, do danas, nije bilo.
Brnabić, JUN 2018: Za mesec dana predlog izmena Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom>>>
Sastanak u Vladi Republike Srbije, jun 2019
Zadužena Ministarstva su javnosti obećavala promene zakona, prvo na proleće ove godine, a potom su u julu, pa na jesen dok se sada pominje izmena zakona predlogom budžeta za narednu godinu.
Izmene ponovo bez javne rasprave?
Problem koji smo u više navrata iznosili jeste upravo način na koji se ovaj sporan Zakon usvojio. Bez diskusije i javne rasprave, nakon četiri godine rada na njemu. Zakon je usvojen na sednici na kojoj je pažnja svih članova Skupštine usmerena na usvajanje budžeta za narednu godinu.
Po svemu sudeći, od obećanja do obećanja, nadležna ministarstva nas vode i ove godine u istom pravcu.
Kakve izmene se očekuju, da li će ih uopšte biti ili će izmene otići u drugom smeru koji ne rešava plate majki na porodiljskom i dalje se ne zna.
Nećemo podržati izmene koje ne rešavaju problem roditelja!
Po našoj proceni, a na osnovu informacija koju smo dobili od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, 13 000 majki je dobilio manju platu na porodiljskom bolovanju zahvaljujući novim zakonskim rešenjem.
Nižu platu od one koju su mame imale pre odlaska na porodiljsko bolovanje imaju sve mame koje su radile manje od 18 meseci i to:
5.311 mama koje su radile između 12 i 18 meseci pre otvaranja bolovanja
4.463 mame koje su radile između 6 i 12 meseci pre otvaranja bolovanja
3 373 mame koje su radile manje od šest meseci pre otvaranja bolovanja
Ukupno: 13 147 mama
*podaci za period od 11 meseci
Ministarstvo je ovu našu objavu demantovalo sa tvrdnjom da mame nisu oštećene.
Tačno je, mamama su smanjene plate po Zakonu i to po Zakonu koji je nepravedan, diskriminativan i ne podržava roditeljstvo!
Kako bi svaka porodilja imala dostojanstvena primanja, neophodno je da se Zakon izmeni i to posebno u sledećim stavkama:
1. Period obračuna plata na porodiljskom mora se vratiti na nekadašnjih 12 meseci umesto sadašnjih 18 meseci.
2. Ni jedan mesec u kojem žena nije dobila platu u tih 12 meseci ne sme se obračunavari sa 0 dinara, već kao u slučaju obračuna trudničkog bolovanja, treba da se računa minimalna zarada. Tako ni jedna porodilja ne bi dobila platu ispod minimuma.
3. Gornja granica naknade za porodiljsko treba da bude pet prosečnih plata, umesto tri.
Pored umanjenja plata porodiljama, Zakon je donet i na štetu roditelja dece sa smetnjama u razvoju, a mame preduzetnice dovedene su u diskriminativan položaj u odnosu na mame koje su u radnom odnosu.
Podsetimo i na to da dok čekamo izmene spornog Zakona, mame i dalje dobijaju mizerne iznose zarada koje čak idu i ispod 1000 dinara, a da država ne garantuje da će se mamama vratiti novac ukoliko do izmena Zakona uopšte i dođe.
Komentari (0)