Ove nedelje su u sve osnovne škole na teritoriji Vojvodine distribuirani uputnici za roditelje o tome da li bi vakcinisali svoje ćerke protiv glavnog uzročnika raka grlića materice –HPV (human papilloma viruses).
Ova vakcina se u Srbiji još ne koristi, a njome bi, ako roditelji pokažu interesovanje, bile vakcinisane devojčice uzrasta od 12 do 14 godina. Vakcinacija bi bila na dobrovoljnoj bazi.
Našem portalu obratili su se mnogi roditelji, u nedoumici šta podrazumeva njihovo anketiranje, te da li je vakcina koja im se nudi, bezbedna.
Direktor Instituta za javno zdravlje Vojvodine dr Vladimir Petrović odgovorio je za portal “Bebac” na pitanja koja najviše muče roditelje:
Šta je HPV vakcina?
HPV vakcina štiti protiv HPV virusa 16 i 18, koji su odgovorni za 70 odsto raka grlića materica i tipova virusa 6 i 11, koji su odgovorni za nastajanje 99 odsto genitalnih kondiloma kod žena. Tipovi virusa 16 i 18 su takođe odgovorni za nastanak raka vagine, vulve, penisa i anusa. Postoje dve vakcine: četverovalentna koja štiti od tipova 6, 11, 16 i 18 i dvovalenta koja štiti od tipova 16 i 18.
Zašto je HPV vakcina namenjena baš devojčicama od 12 do 14 godina?
HPV vakcina ima preventivno dejstvo i sprečava nastajanje HPV infekcije pa je u vezi sa tim vakcinacija preporučena pre nego što se neko izloži zarazi. HPV vakcina se zbog toga u programu vakcinacije u većini zemalja Evropske unije primenjuje kod devojčica uzrasta od 12-14 godina, odnosno pre otpočinjanja seksualnih odnosa.
Devojčice bi bile vakcinisale u petom i šestom razredu osnovne škole
Koliki je broj roditelja koji su obuhvaćeni anketom o HPV vakcini u Vojvodini?
Ovim anketnim istraživanjem obuhvaćeni su roditelji oko 10.000 devojčica koje pohađaju 5. razred osnovne škole na teritoriji AP Vojvodine, odnosno devojčice uzrasta 11-12 godina. Očekujemo iskren odgovor roditelja jer je anketiranje anonimno i ne traži se potpisivanje.
Da li pozitivan odgovor na anketu znači prihvatanje vakcinacije?
Izražen stav ne podrazumeva pristanak na imunizaciju. O pristanku na imunizaciju odluku će donositi roditelji/staratelji dece, u saradnji sa svojim izabranim lekarom ukoliko bude donet poseban program zdravstvene zaštite u AP Vojvodini.
Koliki postotak pozitivnih odgovora će biti dovoljan za pokretanje programa imunizacije devojčica?
Ukoliko najmanje 25% ispitanih izrazi pozitivan stav prema preporučenoj, dobrovoljnoj imunizaciji, preduzeće se aktivnosti na sačinjavanju posebnog programa zdravstvene zaštite usmeren na omogućavanje dobrovoljne imunizacije protiv HPV, kao specifične mere primarne prevencije. Ova odluka je doneta u skladu sa Zaključkom Vlade AP Vojvodine iz decembra 2013. godine o prihvatanju Informacije o potrebi unapređenja primarne prevencije karcinoma grlića materice na teritoriji Vojvodine.
Kada se očekuju rezultati ankete?
Konačni rezultati ankete očekuju se da budu gotovi do 27. novembra, 2014. godine. Rezultati će biti dostavljeni Pokrajinskom sekretarijatu za zdravstvo, socijalnu politiku i demografiju.
Šta je sledeći korak posle sabiranja rezultata ankete?
Sledeći korak posle sabiranja rezultata ankete ukoliko rezultat pozitivnih bude iznad 25 odsto jeste predlaganje, razmatranje i usvajanje posebnog programa zdravstvene zaštite u Vojvodini koji bi u osnovi imao sprovođenje preporučene imunizacije protiv HPV.
Koje vakcine će se u tom slučaju koristiti i da li će se ona plaćati?
Prerano je govoriti o vrstama vakcina i imunizaciji. Ovo anketiranje ima za cilj da se sagleda iskren stav roditelja. Ako stav bude pozitivan u odgovarajućem procentu i ukoliko bude donet poseban program zdravstvene zaštite, vakcine će se nabaviti i platiti iz budžeta AP Vojvodine u skladu sa zakonom o javnim nabavkama. Planira se da roditelji neće imati nikakve troškove vakcinacije.
U svakom slučaju će pre vakcinacije biti potrebna šira edukacija roditelja kroz individualna savetovanja sa izabranim lekarima i grupna savetovanja kroz roditeljske sastanke po školama.
dr Vladimir Petrović, direktor Instituta za javno zdravlje vojvodine
Na koji način će zdravstvene institucije obezbediti roditeljima uverenje i garanciju da vakcina neće imati loše posledice po devojčice?
Kao i kod svake druge vakcine, može doći do postvakcinalne reakcije, koja se kreće od čestih blagih nuspojava do izuzetno retkih (jedna u nekoliko stotina hiljada datih doza), teških alergijskih reakcija (na neku komponentu vakcine) koje su moguće na svaki lek ili alergen u prirodi. Do sada je, nakon sedam godina primene u preko 20 zemalja i desetina miliona datih doza, utvrđeno da se HPV vakcina uglavnom dobo podnosi. Nuspojave HPV vakcinacije su obično blage i uključuju bol, otok, svrab i crvenilo na mestu gde je data injekcija. Mogu da se jave i povišena temperatura, mučnina, vrtoglavica, nesvestica i glavobolja kod manjeg broja vakcinisanih. Ove pojave kratko traju i prolaze u roku od nekoliko sati.
Kao i za sve druge vakcine sprovodiće se nadzor nad neželjenim reakcijama posle imunizacije, koji će zbog uvođenja nove vakcine biti pojačan.
Posle koliko vremena će se, od početka vakcinacije, moći videti prvi efekti, odnosno smanjenje broja obolelih od raka grlića materice?
Prvi efekti mogu se videti ako se bude primenjivala četverovalentna vakcina, pet godina posle vakcinacije i to kroz smanjenje učestalosti genitalnih bradavica kod vakcinisanih.
Efekti na smanjenje obolevanja i umiranja od raka grlića materice i drugih lokalizacija malignih neoplazmi moći će se procenjivati najranije za 15 do 20 godina, kada vakcinisana populacija dođe u uzrast u kojem je pojava raka moguća. Posle toga u narednih 20 godina videće se puni efekti primene vakcine.
Vakcinacijom 70 odsto ciljne populacije očekuje se da se broj obolelih prepolovi. Viši obuhvat imunizacijom može da smanji broj obolelih za 70-80 odsto u odnosu na onaj koji sada registrujemo. U Vojvodini je u 2011. godini obolelo 333 žene, gotovo jedna svaki dan. Iste godine od raka grlića materice umrlo je 147 žena, dakle jedna svaki drugi dan. ako se uzmu u obzir i druge lokalizacije (vagina, vulva, anus ) ovi brojevi su veći.
Da li vakcinacija devojčica znači da od HPV one sigurno neće moći da obole?
Postoje i drugi tipovi HPV koji, doduše, mnogo ređe mogu dovesti do pojave ove bolesti, pa je zato i pored imunizacije neophodno da se sprovodi skrining kao mera sekundarne prevencije.Pročitajte:
Šta je humani papiloma virus?
Komentari (0)