Rođenje deteta za nju i lekare je čudo. Lekari veruju da je Tina Martin najstarija osoba koja je rodila nakon transplantacije bubrega i pankreasa.
Tina Martin (43) je, nakon tri transplatacije organa, na carski rez u januaru rodila devojčicu, u 35. nedelji trudnoće. Lekari su joj tada saopštili da devojčica verovatno neće preživeti, jer je, zbog velikog broja lekova koje je njena majka pila nakon operacija, krhkog zdravlja.
Tini Martin je u sedmoj godini dijagnostikovan dijabetes tipa 1. Njoj su urađene dve transplatacije bubrega, koje su joj donirali majka i brat, i presađen joj je pankreas, sa kadavera.
Dr Džonatan Kuan, rekao je da je pravo čudo da je Tina u tako nepovoljnim okolnostima uspela da rodi dete.
“Pravo je čudo da ova žena, dijabetičar koji je, usled te bolesti, obolela od bubrega, i nakon dijalize, podvrgnuta presađivanju bubrega, ostala u drugom stanju i na kraju rodila zdravo dete”.
Tina Martin je pre transplatacija rodila dvoje dece.
Ova žena, koja sa suprugom Nilom, živi u Devonu, kaže da su je ginekolozi pripremali na najgore.
“Bili su prilično sigurni da će se desiti najgore”, priseća se ona.
Kada je rodila, poslednji organ koji joj je presađen, pankreas, je otkazao, a novu operaciju će morati da čeka godinu dana od porođaja, kada će stari organ moći da zameni novi.
Prilikom presađivanja pankreasa, inače se ne vadi pacijentima kojima se organ presađuje, ali zbog sitne građe Tine Martin, u njenom slučaju će njen pankreas morati da bude uklonjen, jer u njenom telu nema mjesta za dva.
Ova žena je usled bolesti i oslepela, ali je optimista kada je u pitanju budućnost.
Dijabetes tipa 1 je autoimuna bolest koja se razvija kod osoba mlađih od 30 godina, obično tinejdžera. S obzirom na to da je za preživljavanje obolelih neophodno doživotno uzimanje insulina, ovaj tip se naziva i insulin-zavisni dijabetes. Ukoliko ne bi uzimali insulin, oboleli bi patili od visokog nivoa šećera u krvi, što bi uzrokovalo oštećenje krvnih sudova, tkiva i organa.
Komentari (0)