Ispijanje urina, grickanja slina iz nosa, samo su neki od alternativnih metoda “lečenja” koje naravno zvuče grozno.
Ipak, nova naučna preporuka najviše čudi, jer španski naučnici tvrde da su kobasice od bebeće kake zdrave, jer stvaraju u telu “dobre bakterije”, piše Dejli Mejl.
Dobre bakterije se, prema naučnim saznanjima, nalaze u probioticima “Lactobacillus” i “Bifidobacterium”, a bebina kaka je, tvrde, najbolji izvor dobrih probiotika. Ovi probiotici su ključni za sistem za varenje i stomačnu floru.
Inače, mnoge kobasice i razne salame se i prave od fermentisanih bakterija.
Naučnici trvrde da je sve više dokaza kako crevne bakterije igraju ključnu ulogu u našem zdravlju.
– Promene crevnih bakterija su rezultat neravnoteže između “prijateljskih” i “neprijateljskih” bakterija”, što se povezuje sa rakom, dijabetesom i bolestima creva – navode naučnici.
Zato smatraju da je uzimanje probiotika veoma važno, pa je na tržištu sve više mlečnih proizvoda poput jogurta koji se reklamiraju da u sebi sadrže probiotike.
U pokušaju da pronađu druge načine stavljanja probiotika u ishranu, španski istraživači navode da se probiotske bakterije takođe nalaze i u fermentisanim kobasicama.
Španski istraživači su na čelu sa Anom Jofre, mikrobiologom zaposlenoj na Institutu za hranu i poljoprivredna istraživanja u Kataloniji, uzeli uzorke stolice sa pelena od 43 bebe uzrasta do šest meseci.
Zatim su koristili kulture bakterija iz stolice, pa su ih dodavali u fermentisane kobasice pod nazivom “fuet” , koje su sličane drugoj vrsti kobasica.
Napravili su i kobasice u kojima su koristili komercijalne probiotske sojeve bakterija, ali smatraju da samo kobasica sa dovoljno “dobrih” mikroba koja ima blagotvorno dejstvo na zdravlje creva može da se dobije iz bebine kake”.
Da bi opravdali svoje uverenje, oni su probali ove kobasice.
“Mi smo ih jeli, i one su veoma ukusne” rekla je Ana Jofre.
Komentari (0)