Studije naučnika NASA-e i istraživača sa Univerziteta u Pensilvaniji i Džordžiji kao i drugih respektabilnih institucija sugerišu da može.
Naučnici koji se bave prečišćavanjem vazduha biljaka u zatvorenom prostoru, pronašli su da biljke mogu da apsorbuju mnoge gasove pored ugljen-dioksida, uključujući dugačku listu organskih jedinjenja koja isparavaju.
Neka od njih su benzeni (kojih ima u plastici, nameštaju, pesticidima i dimu cigarete) i formaldehid (ima ga u kozmetici, deterdžentu za pranje sudova, omekšivaču i čistaču tepiha).
Organska jedinjenja koja isparavaju i ostali zagađivači vazduha su u vezi sa brojnim akutnim stanjima, uključujući astmu, muku, kao i hronična oboljenja kao što su kancer i HOBP. Sobne biljke imaju moć da otklone štetne materije iz vazduha kao na primer fitoremedijacija koja se koristi kod svih biljaka, bile one sobne ili ne.
Sobne biljke otklanjaju zagađivače iz vazduha tako što apsorbuju gasove kroz lišće i korenje. Mikroorganizmi koji žive u zemlji takođe igraju važnu ulogu u neutralisanju zagađivača.
I dok većina biljaka sa lišćem vešto pročišćava vazduh, biljke za koje su naučnici zaključili da su uspešnije u pročišćavanju vazduha su japanska paprat, bršljen, ljiljani, aloja vera, fikus, kaktus i dracena.
Komentari (0)