Ishrana bogata vitaminima, ali i neophodnim mineralima može da smanji holesterol, osnaži imunitet, ubrza zarastanje rana, kao i da poveća plodnost kod muškaraca. Minerali su veoma važni sastojci svih ćelija i neophodni su za stvaranje krvi i kostiju, očuvanje zdravlja nervnog, endokrinog i kardiovaskularnog sistema, kao i mišića.
Nijedan sportista ne bi izdržao svakodnevne napore bez redovnog uzimanja važnih minerala – tvrdi američki nutricionista Earl Mindel, i dodaje da nedostatak bilo kojeg od osnovnih minerala, kao što je, na primer, kalijum, može da izazove niz bolesti i poremećaja kao što su srčane smetnje. Najbolji izvor kalijuma je riba, ali ga ima i u krompiru, zelenom povrću i voću.
Sve telesne tečnosti kao što su krv, suze i znoj sadrže natrijum. S kalijumom i hloridima pravilno raspodeljuje tečnosti, kontroliše stezanje mišića i nervne funkcije. Izvori natrijuma su so, slane namirnice i soja sos.
Cink pomaže održavanju i jačanju imuniteta. Važan je i za zdravlje reproduktivnih organa, posebno kod muškaraca. Ima ga u mesu, ribi, pasulju, integralnim žitaricama, semenkama bundeve, pečurkama i pivskom kvascu.
Kalcijum je najvažniji za kosti, i čak 98 odsto ovog minerala nalazi se u njima. Ostatak je u krvi i učestvuje u metaboličkim funkcijama. Kalcijum takođe ima važnu ulogu u kontroli nervnih podsticaja i mišićnih kontrakcija. Kalcijumom su bogati mlečni proizvodi poput mleka, sira ili jogurta, a ima ga i u ribi.
Magnezijum je važan za zdrave funkcije nerava i mišića, uključujući i srce. Od vitalne je važnosti za pravilan rast kostiju. Najbolji izvori magnezijuma su žitarice, mahunarke, semenke i zeleno povrće, sojini proizvodi, lešnici, orasi i mineralna voda.
Jod je odgovoran za pravilan razvoj i rad štitaste žlezde. Manjak joda može da izazove uvećanje ove žlezde. Najbolji izvor ovog minerala je jodirana so, a nalazi se i u jogurtu i morskim travama.
Fluorid je oblik fluora neophodan za kosti. Pomaže pri stvaranju čvrste i otporne zubne gleđi i značajno povećava čvrstoću i trajnost kostiju. Fluorida ima u tekućoj vodi, čaju i morskoj ribi.
Ljudi sve manje uzimaju magnezijum
Ishrana bogata magnezijumom smanjuje rizik od stvaranja kamena u žuči, ukazuje jedno američko istraživanje. Ljudi, međutim, uzimaju sve manje magnezijuma, što je posledica sve većeg stepena prerade hrane. Deficit magnezijuma povećava nivo triglicerida, a smanjuje nivo HDL (dobrog) holesterola u krvi, a i jedno i drugo povećava rizik od stvaranja žučnog kamena.
Američki stručni tim je to istražio analizirajući podatke o 42.705 muškaraca starosti od 40 do 75 godina, učesnika u studiji koja je obavljena između 1986. i 2002. godine.
Ispitanici su ispunjavali upitnike o svojim prehrambenim navikama, a svake dve godine su registrovane nove bolesti među njima, uključujući i kamen u žuči. U toku 16 godina 2.195 ispitanika obolelo je od kamena u žuči, pri čemu je kod onih koji su u ishrani imali najviše magnezijuma rizik od ove bolesti bio za 33 odsto manji.
Komentari (0)