Prema podacima Fonda za zdravstveno osiguranje, u Crnoj Gori su prošle godine urađene 474 veštačke oplodnje, za šta je Fond izdvojio 817.000 evra.
Portparol Fonda Amer Ramusović kaže da je veliki broj vantelesnih oplodnji obavljen u privatnim zdravstvenim ustanovama “Lajf”, “Ars medika” i “Kodra” u Podgorici i jedan broj u privatnoj ustanovi “Humana reprodukcija” u Budvi. U javnoj zdravstvenoj ustanovi u Opštoj bolnici Cetinje stručnjaci za reprodukciju uradili su ukupno 120 vantelesnih oplodnji.
Foto: Shuterstock
Cena jednog tretmana veštačke oplodnje kreće se oko dve hiljade evra, u zavisnosti od medicinskog statusa osiguranika koji obavlja postupak vantelesne oplodnje. Naime, tačno su propisane vrste usluga koje Fond finansira, kao i količine i vrste lekova.
– Od jula prošle godine osiguranici ostvaruju pravo na oplodnju postupcima asistirane reproduktivne tehnologije u skladu sa zakonom, na osnovu uputa izabranog ginekologa – kaže Ramusović. – Predlog za ovu zdravstvenu uslugu, na osnovu medicinske dokumentacije, daje konzilijum za lečenje steriliteta Kliničkog centra Crne Gore. Izveštaj konzilijuma treba da bude obrazložen, baziran na prethodnom lečenju i ispitivanju osiguranika, odnosno partnera, s predlogom da je indikovan postupak vantelesne oplodnje.
DOKUMENTACIJA
Prema Ramusovićevim rečima, veoma je važna medicinska dokumentacija. Ona je, kako kaže, kriterijum na osnovu kojeg izabrani ginekolozi i konzilijum za lečenje steriliteta Kliničkog centra Crne Gore predlažu parove – osiguranike za postupak vantelesne oplodnje.
Izvor: Novosti
Komentari (0)