S obzirom na sve veću učestalost zaraze coronavirusom Covid-19 i široko rasprostranjenim inicijativama za ograničavanje njegovog širenja, Evropsko društvo za humanu reprodukciju i embriologiju (ESHRE) ponovo potvrđuje svoju preporuku da članovi Društva slede savete lokalnih i nacionalnih vlada, posebno ažuriranja nacionalnih saveta, uz podsticanje usklađenosti kad je to moguće.
Foto: Pixabay
Trudnoća i začeće
Ne postoje čvrsti dokazi o bilo kakvim negativnim efektima zaraze Covid-19 na trudnoću, posebno one u ranoj fazi, na šta ukazuju najnovija ažuriranja Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) u SAD-u i drugih iz Evrope.
Postoji nekoliko prijavljenih slučajeva pozitivnih žena na Covid-19 koje su rodile zdrave bebe, bez bolesti. Bilo je izveštaja o nepovoljnim neonatalnim ishodima (preuranjena ruptura membrane, prevremeno rođenje) kod novorođenčadi, čije su majke bile pozitivne na Covid -19 tokom trudnoće, ali izveštaji su bili zasnovani na ograničenim podacima. Slično tome, objavljen je i jedan slučaj zaražene bebe, ali opet nije bilo čvrstih dokaza da je to rezultat vertikalnog prenošenja.
Ovi podaci, iako ohrabrujući, prijavljuju i prate samo mali broj i moraju se tumačiti s oprezom. Oni se odnose na trudnoće u njihovoj završnoj fazi, ali nemamo informacije o mogućem uticaju infekcije Covid-19 na trudnoće u njihovim početnim fazama.
Korona virus i trudnoća – šta je sve važno da znamo?
Imajući u vidu gore navedena razmatranja i majčinske i neonatalne ishode prijavljene u slučajevima drugih koronavirusnih infekcija (poput SARS-a), ESHRE i dalje preporučuje pristup opreza. Važno je napomenuti i da su neki lekovi, koji se primenjuju kod teško zaraženih pacijenata, kontraindikovani za upotrebu kod trudnica.
Kao mera predostrožnosti – i u skladu sa stavom drugih naučnih društava u reproduktivnoj medicini – savetujemo da svi pacijenti s problemom neplodnosti koji razmatraju ili planiraju lečenje, čak i ako ne ispunjavaju dijagnostičke kriterijume za infekciju Covid-19, treba da izbegavaju trudnoću u ovom trenutku. Za one pacijentkinje koje su već u procesu, predlažemo da razmotrite odlaganje trudnoće zamrzavanjem jajnih ćelija ili embriona za kasniji prenos embriona.
ESHRE dalje savetuje pacijente koji su već ostvarili trudnoću ili oni (muškarci i žene) koji planiraju ili se sada podvrgavaju IVF tretmanu da treba da izbegavaju putovanje u poznata područja infekcije i kontakt sa potencijalno zaraženim osobama.
ESHRE će nastaviti da prati naučnu literaturu, posebno u vezi sa ART-om i trudnoćom. ESHRE potvrđuje stav da su svi medicinski radnici dužni da izbegavaju dodatni stres zdravstvenom sistemu koji je na mnogim lokacijama već preopterećen.
Izvor: ESHRE/Šansa za roditeljstvo
Komentari (0)