Deca često žele da im se danima čita ista knjiga, i nekoliko puta za redom. Iako je roditeljima to uglavnom dosadno, ne bi trebalo da insistiraju na nekoj drugoj. Klinci kojima se čita isti tekst više puta imaju bogatiji rečnik, jer lakše “pokupe” nove reči iz priče koja se ponavlja.
Priča za laku noć… Divan ritual, doprinosi bliskosti deteta i roditelja, ali, ako dete stalno traži da mu se čita ista knjiga, roditelji su ponekad na ivici da “odlepe”.
Stalno ponavljanje je dosadno roditeljima, i to je ljudski, nema razloga da vas zbog toga grize savest. Neki će možda pokušati i da preskoče koju stranu, ali male pametne glavice obično to brzo prokljuve, pa onda lepo kažu da “ne ide tako” i vrate mamu ili tatu na odgovarajuću stranu…
Pošto ta taktika nikad ne upali, jer je decu nemoguće prevariti, roditelji obično pokušaju da “podmetnu” podmlatku neku drugu knjigu. Ali, psiholozi kažu da to nije pametno. Deca, naime, brže usvajaju nove reči ako im se čita isti tekst “bezbroj” puta.
Psiholozi sa Univerziteta u Saseksu eksperimentalno su utvrđivali koliko je vremena trogodišnjacima potrebno da usvoje šest novih reči. Klince koji su učestvovali u istraživanju posećivali su kod kuće tri puta nedeljno, a deca su bila podeljena u dve grupe: jednoj grupi svaki put čitane su iste, a mališanima iz druge grupe različite priče.
Važno je napomenuti da su u oba slučaja bile u pitanju priče u kojima se reči koje je deca trebalo da nauče ponavljaju jednak broj puta, tako da su svi klinci željene reči čuli jednak broj puta.
Deca koja su svaki put slušala istu priču za nedelju dana naučila su u proseku 3,6 novih reči, dok su klinci iz druge grupe imali slabiji rezultat, naučivši za isto vreme 2,6 reči.
Dakle, ne morate početi da “pravite biblioteku” dok su deca sasvim mala. Mnogo je važnije da izabetete kvalitetne knjižice, prilagođene uzrastu deteta, sa jasnom poukom. I, naravno, da im ih čitate koliko god puta oni to požele.
Komentari (0)