Reklame kojima nas svakodnevno plaše bolešću zbog nečistoće pretvorile su nas u super čistunce. Ali to ne znači da ćemo biti zdraviji, baš kao što to nekad nije bilo višegodišnje nepranje i zalivanje parfemima.
Otporniji na bolesti
Potvrđuje to i Američki centar za kontrolu bolesti čiji naučnici tvrde da je malo prljavštine ipak zdravo! Naše “domaće životinje” koje u milijardama žive u nama i na nama nisu toliko opasne kao što nas uveravaju proizvođači mnogih i sve učinkovitijih sredstava za ličnu higijenu i čišćenje. Malo prljavštine može biti zdravo ili bolje rečeno može nas učiniti otpornijim na bolesti.
Čisti i bez preterivanja
Insistirati na tome da deca ne smeju staviti u usta ništa što nije sterilno, da se ne smeju igrati u peščanicima ili maziti psa ili mačku zapravo nije ulog u njihovo zdravlje, već obrnuto. S malo praljavštine zapravo vežbaju svoj imunološki sistem, a time i osnažuju svoje zdravlje.
Mikrobiolog i imunolog Meri Ruebuš tvrdi da deca na taj način vežbaju svoj imunološki sistem kako bi se organizam bolje odbranio od opasnosti.
“Imunološki sistem s kojim se rodimo je kao neprogramirani kompjuter koji treba instrukcije”, kaže Džoel Vejnstok, direktor gastroenterologije i hepatologije u Taft medicinskom centru u Bostonu. Dodaje da to ne znači da deci treba davati neopranu hranu ili da ne moraju prati ruke pre obroka, ali da je izloženost mnogim mikroorganizmima ipak dobra za naše zdravlje.
Osim toga, nema dezinfekcijskog sredstva koje neće preživeti one najotpornije bakterije koje će se uz to prilagoditi svom neprijatelju i ponovo, ali snažnije, nauditi “vlasnicima”. Slično se događa s bakterijama i antibioticima a, barem zasad, bakterije su pobednici koji sve češće postaju noćna mora medicine.
Deca odrasla u ultračistom okruženju u kojem nisu izložena mikroorganizmima ne mogu razviti odgovarajuću regulaciju imunološkog ciklusa, tvrdi Vejnstok. Studija koju je radio s Dejvidom Eliotom sa Univerziteta u Ajovi, potvrdila je da crvići u probavnom traktu, koji su u potpunosti eliminisani u razvijenim zemljama, igraju veliku ulogu u regulaciji dobrog imunološkog odgovora.
Takođe, i umerena virusna i bakterijska infekcija imaju isti učinak na imunološki sistem, tvrde Vejnstok i Eliot.
Dobri mikroorganizmi
Naučnici kažu da s mnogim mikroorganizmima nemamo problema, a neki od njih normalno žive u našem probavnom traktu i proizvode životne stvari nužne za naše dobro zdravlje.
Ako je čistoća pola zdravlja, prljavština je druga polovina, tvrde naučnici, S obzirom na njihovo znanje i iskustvo, treba im verovati. Primerena higijena u svakodnevnom životu da, ali sterilizacija ne! Preporuka je to koja proizlazi iz poslednjih intenzivnih istraživanja o mogućoj povezanosti u preterivanju u čistoći i narušavanja zdravlja.
Komentari (0)