Povodom svetskog dana, Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanovic Batut” je podsetio da je pranje ruku sapunom jedna od najdelotvornijih i najisplativijih mera prevencije najvećeg broja bolesti koje se prenose preko prljavih ruku.
Prljave, klicama zagađene ruke imaju ključni značaj u prenošenju uzročnika crevnih, respiratornih, kožnih bolesti, infekcija oka, kao i bolničkih infekcija, saopštio je institut.
Prema poslednjem populacionom istraživanju o zdravlju stanovništva Srbije, u našoj zemlji je 2006. godine 73,8 odsto odraslih stanovnika redovno pralo ruke, što je značajan porast u odnosu na 2000. godinu kada je to činilo 67,4 odsto. Najredovnije su to činili odrasli stanovnici do 35 godina starosti, žene, stanovnici gradskih naselja, Beograda i stanovnici iz kategorije najbogatijih.
Prema podacima Odeljenja za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti Instituta za javno zdravlje Srbije, u toku 2012. registrovana je 81, a u prvoj polovini 2013. godine 48 epidemija u kojima je put prenosa bio direktni ili indirektni kontakt.
Zarazne bolesti se mogu preneti direktnim kontaktom kada se mikroorganizmi sa obolelog u bliskom kontaktu prenesu na zdravu osobu ili indirektnim, koji se ostvaruje putem zagađenih (kontaminiranih) predmeta (maramice, peškiri, odeća, igračke, telefonski aparati, tastature, pribor za jelo, kvake na vratima, baterije za vodu u toaletima, knjige i slično).
U “bolesti prljavih ruku” ubraja se mnoštvo zaraznih oboljenja različitog porekla. Uzročnici “bolesti prljavih ruku” su virusi (hepatitis A – zarazna žutica, poliomijelitis – dečija paraliza, virusni prolivi), bakterije (trbušni tifus, dizenterija), paraziti (amebna dizenterija, enterobijaza).
Posebno osetljive uzrasne kategorije su deca koja nemaju razvijene higijenske navike, stari, kao i osobe smeštene u ustanove za mentalno obolele, podsetio je institut.
Ove godine, Svetski dan čistih ruku obeležava se pod sloganom “Snaga je u tvojim rukama!”.
Komentari (0)