Istraživanje CINS-a pokazuje da uoči i tokom pandemije korone higijena u školama nije bila prioritet Ministarstva prosvete i Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, kada je u pitanju obnova škola, kao i da su od 2018. do 2020. od te dve institucije 182 puta tražena sredstva za obnovu, izgradnju ili adaptaciju školskih toaleta, a da je odobreno 20 projekata.
Čučavci, loša higijena, neprijatni mirisi s vremena na vreme i neispravni vodokotlići – ovako jedan roditelj učenika OŠ „Vuk Karadžić” u Crvenki, kod Vrbasa, opisuje stanje školskog toaleta. U tu školu ide oko 850 učenika.
– Apsolutno sve treba menjati još juče – dodaje roditelj koji je želeo da ostane anoniman.
Foto: Pixabay
Da je neophodna rekonstrukcija ovog toaleta ranije je za CINS objasnila doktorka Jelena Zelić iz Zavoda za javno zdravlje Sombor:
– Nema vrata, cevi su zarđale, čučavci su u pitanju. Čučavac jeste higijenski oblik toaleta, ali ovaj je zarđao, propao. Može tu da se sipa dezinfekciono sredstvo do besvesti, ali na kraju nešto ni nema smisla.
Iako Zelićeva nije rekla o kojoj se školi radi, CINS je otkrio da je u pitanju Vuk Karadžić u Crvenki.
Škole se za obnovu pre svega prijavljuju na konkurse kod Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima, a za manje projekte, poput farbanja i zamene rasvete, sredstva može da obezbedi i lokalna samouprava. Škole na teritoriji Vojvodine novac mogu da traže i Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice. U 2018. i 2019. godini Pokrajina je za školske projekte imala godišnji budžet između 186 i 204 miliona dinara, nakon čega sledi Ministarstvo sa oko 90 miliona dinara.
Istraživanje koje je CINS objavio na svom portalu ukazuje i na to da je Pokrajina u tom periodu u ove projekte uložila 8,4 odsto ukupno dodeljenog novca, a Ministarstvo 3,3 odsto.
Navode i primer škole iz Crvenke koja je tri puta u tom periodu odbijena na konkursima sa zahtevom vrednim 10,6 miliona dinara za rekonstrukciju toaleta, a za CINS su iz Ministarstva ranije rekli da ta svota „daleko prevazilazi sredstva koja se mogu dodeliti samo jednoj školi”.
– Međutim, istraživanje CINS-a pokazuje da je Ministarstvo u poslednje tri godine više od ovog iznosa dodelilo za četiri škole: u dve za zamenu stolarije (u jednoj se stavljala i fasada), u jednoj za salu za fizičko u izdvojenom odeljenju i jednoj za rekonstrukciju sportskog terena – piše CINS.
Navode i da u Ministarstvu prosvete nisu pristali na intervju, niti su odgovorili na pitanja CINS-a, dok su iz Pokrajinskog sekretarijata dobili objašnjenje da postoji više kriterijuma za ocenu prijava (za dodelu novca na konkursima), kao i da nema ograničenja u iznosu koji škola može da traži i dobije.
– Sanitarni čvorovi su jedan od prioriteta, ali to su i sanacije krovova koji prokišnjavaju, rekonstrukcija instalacija, oštećene stolarije, oštećenih pristupnih puteva i sportskih terena, sanacija fasada koje se urušavaju – rečeno je za CINS u Pokrajinskom sekretarijatu.
Celo istraživanje pročitajte na sajtu CINS-a, u tekstu:
Propali toaleti u osnovnim školama nisu prioritet za državu >>
Propali toaleti u osnovnim školama nisu prioritet za državu >>
Izvor: 021.rs
Komentari (0)