Međutim, mnogi od nas ne mogu ni da zamisle dan bez ovih poslastica. Poznato je da što više konzumirate slatkiše, veća je i potreba za njima.
Kako šećer uništava organe
Šećer se veoma brzo resorbuje u krv. Da bi se organizam izborio sa njim, pankreas luči puno insulina koji ima zadatak da šećer iz krvi prebaci u ćelije. Ukoliko se svakodnevno unosi veća količina šećera, insulin je stalno povišen u krvi što uvodi organizam u gojaznost i može da dovede do šećerne bolesti, ali i kardiovaskularnih oboljenja. Nema nikakvu hranljivu vrednost za organizam već mu samo šteti.
Nisu samo slatkiši opasni
Šećer se ne nalazi samo u slatkišima, već ga ima i u brojnim drugim namirnicama koje svakodnevno unosimo. Skrivenog šećera ima u kečapu, ajvaru. Takođe, mnogi dijetalni proizvodi zbog bogatijeg ukusa sadrže povećanu količinu šećera, ali obratite posebnu pažnju na napitke koji slove da u sebi nemaju šećera, obično nije baš tako. Tu su i naizgled bezopasne, kiselkaste bombone, žvake i sokovi koji su ponekad prave kalorijske bombe.
Višak šećera izaziva bolesti
Svakodnevni unos veće količine šećera pojačava lučenje insulina u krvi što dovodi do pojave gojaznosti, dijabetesa, kardiovaskularnih oboljenja.
– Hrana i napici koji sadrže puno šećera nemaju ništa korisno u sebi već samo prazne kalorije. Namirnice koje sadrže puno šećera su slabe zasitne moći, tako da se brzo i za kratko vreme pojede puno kalorija, a niste stvorili osećaj sitosti. Svaki višak kalorija se taloži u masnom tkivu i dovodi do gojaznosti, ali i do šećerne bolesti – objašnjava za ”Blic” dr Jelena Gligorijević, načelnik Odeljenja za ishranu Kliničkog centra Srbije.
Svedite unos šećera na minimum
Preporuka lekara je da se dnevni unos šećera svede na minimum. Naravno, prestati sa uzimanjem šećera ne znači odreći se slatkiša. Na tržištu danas postoje brojni deserti i slatkiši sa zaslađivačima od žitarica ili voća.Ječmeni, rižin, kukuruzni, proseni slad samo su neke vrste. Ovi zaslađivači po izgledu slični su medu, ali su mnogo blažeg okusa i za razliku od meda sadrže složene šećere. Oni se prave od isklijalih žitarica i sadrže maltozu, šećer iz žitarica kao i vitamin B. Primena im je veoma široka, a danas se mogu lako nabaviti u trgovinama zdrave hrane.
Prirodni šećeri
Fruktoza, odnosno voćni šećer nalazi se u zrelom voću. Ne opeterećuje organizam insulinskom reakcijom i zato se preporučuje dijabetičarima, kao i osobama koje imaju nizak pritisak i sklone su hipoglikemijskim reakcijama. Hipoglikemija je reakcija organizma na velike razmake između obroka, zatim je i reakcija na obroke koji sadrže mnogo ugljenih hidrata: testenine, pice, špageti, ili slatkiša koji sadrže previše šećera. Simptomi su glavobolja, slabost, znojenje.
Što više voća
Doktorka Gligorijević kaže da je najbolja zamena za slatkiše sveže voće.
– Takođe kao zamena za šećer može se koristiti med, koji je izuzetno zdrav a opet i sladak. Dnevnu potrebu za slatkišima možemo nadoknaditi i suvim voćem kao što je suvo grožđe, šljive, marelice, kajsije. Sve to danas može da se nabavi u prodavnicama – zaključuje naša sagovornica.
Pročitajte još:
Najbolja ishrana za mališane >>
Pravilna ishrana predškolskog deteta >>
Komentari (0)