Stres, putovanja i neprimerena kozmetika mogu da izazovu akne, ali najčešće je problem u neuravnoteženim hormonima ili manjku proteina koji se vežu za testosteron, što utvrđuje specijalista.
U slučaju blagih problema s kožom, mogu da pomognu preparati iz apoteke i pravilna ishrana, što znači manje slatkih i slanih obroka. Čokolada, zaista, ponekad može da pogorša stanje, ali nikako nije uzrok zbog kojeg nastaju akne.
Često menjanje krema
Ako promenite kremu ili tonik pre nego što počne da deluje, koža će apsorbovati aktivne sastojke i konzervanse koji mogu da izazovu upalu ili iritaciju. Čak i sredstva protiv bubuljica mogu da izazovu bubuljice ako se s njima pretera. Stručnjaci savetuju da pružite priliku preparatima od četiri do šest nedelja pre promene.
Teška i masna hrana
U menopauzi se mogu pojaviti akne iako ih žene nikada ranije nisu imale, pa da bi ten bio čist, hormoni moraju da budu pod kontrolom. Neprimerena ishrana, koja podrazumeva tešku i masnu hranu i alkohol, sadrži otrove koji izazivaju akne, pa ako preterate, sledeći dan jedite laganu hranu i pijte mnogo zelenog ili žutog čaja ili čaja od koprive. Svakodnevno čišćenje lica presudno je u smirivanju akni.
Lice se čisti penom, gelom ili mlekom za čišćenje i tonikom (što zavisi od tipa kože koji će odrediti kozmetičar ili dermatolog). Svakodnevno se stavljaju dnevna i noćna krema. Pomoći će i medicinski puderi koji isušuju kožu, ali i preparati na bazi noćurka, čajevca ili propolisa, koji se stavlja samo na upaljeni deo kože jer ima snažno antibakterijsko delovanje.
Bubuljice zbog mobilnog
Mobilni telefoni mogu da sadrže više bakterija nego WC-šolja, pa ih obavezno prebrišite antibakterijskim maramicama.
Uravnotežena ishrana
Previše ugljenih hidrata iz čokolade, slatkiša i brze hrane odražava se na ten, koji se buni protiv toksina. Ali i veliki zaokreti poput rigoroznih dijeta mogu da podstaknu izbijanje bubuljica.
Komentari (0)