Zašto je spavanje kod dece tako veliki problem? Zbog čega se bude noću, samo su neka pitanja na koje bi brojni roditelji voleli dobiti odgovor. Na žalost, verovatno nikada u potpunosti nećemo znati pravu istinu. Naravno tek rođena deca se zbog gladi, pa i drugih razloga i poteškoća bude svakih nekoliko sati ili imaju problem sa spavanjem, ali kako vaše dete raste, spavanje po noći bi se trebalo regulisati, što znači da bi bez buđenja trebali spavati barem 10 sati. Naime, nespavanje vašeg deteta može uveliko uticati na vaše psihičko i fizičko zdravlje, s obzirom da ćete i vi u tom slučaju biti neispavani, to će sigurno uticati na vezu između vas i deteta, te vas i vašeg partnera.
Postoje određene strategije koje možete primetiti kada želite svoje dete naviknuti da spava celu noć – od strategije da pustite dete da se isplače i zaspi, do strategije zajedničkog spavanja. Na vama je da odlučite koja strategija odgovara vašoj porodici. Ono s čime se morate „naoružati” pre privikavanja deteta na spavanje je strpljenje i upornost.
Problemi sa spavanjem – od šest nedelja do šest meseci
Ovo je taktika koju možete primeniti za bebu stariju od šest nedelja. Hranjenje bebe tokom dana neka bude živo, bučno i društveno, a noćna hranjenja neka budu tiha i nežna. Na taj način ćete pomoći bebi da nauči razliku između noći i dana.
Kada beba navrši šest nedelja dajte joj priliku da sama zaspi. Kada postane pospana, ali je još budna, stavite je u krevetić. Neki stručnjaci savetuju da ne ljuljate krevetić niti da je uspavljujete dojenjem, jer će beba postati zavisna od toga. No, na vama je da odlučite šta je za vas najbolje.
Stvorite rutinu s detetom pre spavanja i neka ona bude kratka i jednostavna, recimo – kupanje, pelena i pidžamica, hranjenje, kratka uspavanka. Sve to na kraju obavite u njenoj sobi i krevetiću, kako bi ona stekla utisak da joj je lepo na tom mestu.
Kada je stavite u krevet dajte joj neki predmet, kao što je plišana igračka, prekrivač, jastučić. Nije loša ideja da plišana igračka, jastuk ili šta ste već odlučili staviti u krevetić ima vaš miris. Naime, bebe imaju posebno razvijen miris, pa će vas moći namirisati. To je posebno dobro kada se probude, jer će ih vaš miris smiriti.
Pustite bebu da se isplače u krevetu, ali nemojte počinjati s tom praksom pre četiri ili pet meseci starosti. Ako počne plakati nakon što ste je stavili u krevet, nemojte je ostavljati samu, ali je nemojte niti dizati iz kreveta. Lagano je pomazite, utešite je sa svojim smirenim glasom da je sve u redu ali da je vreme za spavanje. Budite nežni, ali odlučni. Čekajte jednu do dve minute pored kreveta i ponovno je ostavite. Ponavljajte istu stvar tako dugo dok ne zaspi, s time da produžujete vreme između poseta sobi.
Ako želite da beba spava s vama u krevetu, lagano je njišite i mazite, tako dugo dok ne zaspi. Pretvarajte se da spavate kako bi sama shvatila da je vreme za spavanje. I vi i vaš partner menjajte se u uspavljivanju, kako bi se beba navikla na oboje, pa niti jedan niti drugi nećete imati problema prilikom uspavljivanja. Kada će beba biti dovoljno stara da spava celu noć bez hranjenja tada će i vaš partner moći preuzeti ulogu tešitelja ako se beba probudi. Osim toga, kada shvati da neće dobiti hranu svaki put kada se probudi, verovatno će se sve manje buditi i zahtevati je.
Ako se vaša beba budi u noći bez razloga, pokušajte utvrditi zašto – je li gladna, je li njena pelena puna, je li joj hladno, vruće, je li bolesna.
Ako vam se beba budi nakon što mislite da ste zadovoljili sve njene potrebe, na žalost tu nema mnogo pomoći, posebno ako je beba mlađa od četiri meseca. Sve stvari koje smo vam rekli mogu vam pomoći, ali vi ćete sami morati naći vlastitu formulu, jer svako je dete drugačije.
Zbog čega se bebe bude?
Bebe do tri meseca starosti imaju određene periode kada spavaju i kada su budne i ne razlikuju dan i noć, pa morate biti svesni da u tih prvih nekoliko meseci nećete spavati duže od nekoliko sati u komadu. No, gotovo od samog početka možete raditi na bebinim navikama, što će vam se sigurno isplatiti kasnije.
Ako beba zaspi za vreme hranjenja ili prilikom čuvanja na rukama, polegnite je na mesto koje ste pripremili za njeno spavanje tokom dana – nekakvu nosiljku, korpu i sl. Ako je budna, podstaknite je da bude budna što duže, zabavljajući je, pričajući joj. Jednom rečju, družite se s njom. Na taj način ćete je naučiti da razlikuje vreme spavanja i vreme budnosti i naučićete da određeno mesto povezuje sa spavanjem.
Tokom prvih nekoliko nedelja nakon rođenja postoji mogućnost da ćete moći utešiti bebu menjanjem pelene, dok se drugim bebama ta aktivnost uopšte neće sviđati. Takođe, postoji mogućnost da joj se premeštanje njenog krevetića s jedne pozicije na drugu neće svideti.
Pokušajte bebu utešiti s dudom varalicom ili plišanom igračkom, no isto tako morate biti svesni da ako se beba probudi i ako je neće moći naći da ćete se verovatno vratiti na početak problema. Nemojte bebu držati predugo budnom, jer previše umorna beba je nemoguća beba…
Problemi sa spavanjem – od šest do devet meseci
U toj dobi, čak i bebe koje pre nisu imale problema sa spavanjem mogu imati problema, a jedan od razloga je strah od razdvojenosti. Naime, u to vreme počinje se razvijati svest usamljenosti i brige da ste je ostavili i da se nećete vratiti. To je upravo povezano s razvojem mentalnih i fizičkih sposobnosti. U to vreme vaša beba će učiti sedeti, okretati se, puzati i podići samostalno na noge.
Ako se vaša beba počne buditi u tom razdoblju kako bi vežbala nove veštine, kao što je sedenje, ustajanje i sl., morate je takođe isto tako naučiti kako da ponovno legne. Ponavljajući tu rutinu, moći ćete je ponovno uspavati.
Bebe mogu doživeti nagli skok u razvoju, koji nije isti kao kao i skok u rastu koji se zna događati, pa joj dodatno hranjenje po noći neće pomoći. Baš suprotno, s nepotrebnim hranjenjem postoji mogućnost da će se problemi sa spavanjem povećati i prolongirati. Naime, ponovno će postati zavisna o hrani kako bi lakše zaspala.
Naravno, tu je još jedan „problem” a to je rast prvih zubića. Ako vam se ne čini da je beba u bolovima, nastavite sa uobičajenom rutinom uspavljivanja, no ako ju bole desni, pokušajte joj olakšati bol s laganom masažom desni i dajte joj hladni predmet za grickanje. Ako vaša beba zaista ima problema s rastom zubića, dajte joj dečju dozu paracetamola.
Problemi sa spavanjem – od devet do 12 meseci
Vaša beba s toliko meseci je definitivno dovoljno velika da prespava celu noć, no postoji mogućnost da u to vreme menja navike spavanja po danu i možda još uvek pati od straha razdvojenosti i usamljenosti. Budite spremni da promenite svoju rutinu uspavljivanja kako beba raste. Pokušajte pomaknuti njen popodnevni počinak, tako da je stavite spavati ranije i da spava kraće nego pre. Držite se i dalje vaše rutine pre spavanja i nemojte odstupati od nje, makar će vas dete svaki dan testirati.
Dajte bebi do znanja da kada je vreme za krevet, nema više pogovora. Ako pomaže, pet minuta pre spavanja uključite laganu i tihu muziku kako bi označili da došlo to vreme. Na taj način će beba imati utisak da naredba nije došla od vas, nego od nekog drugog izvora na koji ona niti malo ne može uticati. Ostavite vrata od njene sobe lagano otvorena tako da vas može čuti i da bude sigurna da ste u blizini i da je niste napustili.
Kao što smo već spomenuli, nema univerzalnog leka za spavanje beba do godine dana života, no postoje određene stvari koje možete pokušati kako bi postigli željeni cilj. Ono što je najvažnije da nađete svoj recept, kako bi i bebi i sebi olakšali život i učinili ga ugodnijim.
Komentari (0)