Nigde u svetu ne postoji legalan porođaj carskim rezom na zahtev žene.
U poslednje dve decenije sve više trudnica u Srbiji odlučuje se na to da se porodi carskim rezom, jer žele da izbegnu bolove i napore koji prate prirodan porođaj. Mnoge od njih strepe od komplikacija, kao što su pucanje međice, zaglavljivanje ploda u porođajnom kanalu i višečasovni bolovi, dok druge veruju u to da je carski rez najmanje traumatičan za bebu. Stručnjaci, međutim, tvrde da je najbolje da se trudnoća, kad god je to moguće, završi prirodnim porođajem.
Devedesetih godina prošlog veka u Srbiji je bilo tek oko 7% carskih rezova, da bismo sada stigli do oko 30%. Uprkos tom povećanju, ne smanjuje se procenat smrtnosti beba, pa je jasno da se carski rez radi i kome ne treba, upozorava ginekološkinja Ljiljana Dobrić.
Carski rez ne boli, ali kada se porodilja probudi, bol koji oseća isti je kao i kada se izvadi materica
Nekada se porođaj hirurškim putem obavljao samo u izuzetnim situacijama, ukoliko bi bio ugrožen život porodilje, ili novorođenčeta. Danas tu metodu žene često biraju same, verujući da je to sigurniji i bezbolniji način da rode zdravo dete. Ginekolozi svakoj pacijentkinji napominju da carski rez nije mogućnost koja se bira, nego nužna operacija, kojoj se pribegava isključivo onda kada za to postoje medicinski razlozi.
Proći kroz carski rez znači imati operativni zahvat. On, naravno, produžava oporavak majke i utiče na to kako se ona oseća po pitanju bebe i dojenja, ističe doktorka. Nakon carskog reza, žene istovremeno osećaju sreću jer su postale majke, ali i razočarenje što nisu aktivno učestvovale u rađanju deteta.
Carski rez ne boli, ali kada se porodilja probudi, bol koji oseća isti je kao i kada se izvadi materica. Smrtnost žene je čak 10 puta veća nego kod prirodnog porođaja. U najčešće komplikacije spadaju krvarenje, visoka temperatura, infekcija materice i urinarnog trakta, kao i paraliza creva zbog anestezije.
Naučnici su dokazali da bebe rođene carskim rezom imaju nezrelija pluća i da ubućnosti mogu imati sklonost ka različitim oboljenjima disajnih puteva. Zato je savet lekara da, ukoliko se neko dvoumi o načinu porođaja, treba da razgovara sa svojim ginekologom i iznese sve dileme i strahove, podstaknute strašnim pričama prijateljica i rođaka o tome da su jedva preživele prirodan porođaj.
Komentari (0)