Bebe kojima se često daje paracetamol imaju veće šanse da razviju astmu pre polaska u školu, pokazala je nova danska studija. Naučnici upozoravaju – lek dajte samo kad je stvarno nužan.
Sudeći prema rezultatima studije Univerziteta u Kopenhagenu, što se deci češće daje lek na bazi paracetamola u prvoj godini života, veća je verovatnoća da će razviti probleme s disanjem.
Ipak, upozoravaju kako njihova studija samo pokazuje potencijalnu vezu između davanja paracetamola maloj deci i razvoja astme, ali ne pruža i dokaz o sigurnoj uzročno-posledičnoj vezi.
Voditelj tima Hans Bisgard, profesor pedijatrije na Univerzitetu Kopenhagen, savetuje roditeljima da lek daju samo kad je nužno potreban, kao kada dete ima temperaturu.
“Želeli bismo da naglasimo kako korišćenje ovog leka zaista donosi korist u nekim okolnostima”, objašnjava.
U istraživanju je učestvovalo 366 deece, koju su pratili od rođenja do sedme godine života. Svi su imali majke koje boluju od astme, što im je samo po sebi povećavalo rizik od te bolesti. Do treće godine 19 odsto deece imalo je simptome nalik astmi, dok su oni koji su kao bebe primali paracetamol imali veće izglede da pokažu simptome poput napada otežanog disanja, gubljenja daha ili kašlja.
Svako udvostručenje broja dana kada je beba primala lek, donelo je 28 odsto povećanja rizika od simptoma astme. Taj rizik je nestao do sedme godine.
Naučnici upozoravaju na to da su deca koja su razvila astmu jednostavno bila bolesnija kao bebe, što znači da je češće i trebalo da primaju paracetamol.
“Prerano je zaključiti uzročno-posledničnu vezu, ali rezultati bi trebali da podstaknu dalja istraživanja”.
Jedna nedavna studija pokazala je da deca kojoj su davani drugi uobičajeni lekovi protiv bolova, poput ibuprofena i naproksena, takođe imala povećan rizik od astme.
Međunarodna studija, u kojoj je učestvovalo 300 hiljada tinejdžera u 50 zemalja, pokazala je da korištenje paracetamola povećava šanse od kožnih bolesti i nazalnih alergija.
Komentari (0)