Svaka majka zna da ne postoji nežniji i lepši osećaj od onog koji je imala dok je u svojoj utrobi čuvala malo divno biće koje raste i čini novi život. Sa uzbuđenjem i srećom zbog bebe koja dolazi, meša se pomalo i strah i nesigurnost od promena koje nastaju na telu.
Sprečite višak kilograma
Iz nekog razloga svi su prepuni saveta šta sve treba da jede buduća majka. Pogrešno je shvatanje da trudnica treba da se hrani za dvoje. Jedite koliko vam je dovoljno da budete siti. Konzumirajte zdravu hranu sa dosta svežeg voća i povrća i zadovoljićete potrebu za vitaminima i mineralima. Sve to unosite kroz uobičajene obroke, redovno kontrolišući težinu. Tokom trudnoće trebalo bi da se ugojite između 9 i 12 kilograma, jer toliko odlazi na plod, plodnu vodu i mlečne žlezde koje povećavaju količinu tečnosti u telu.
Izborite se sa strijama
U trudnoći se strije često pojavljuju na mestima na kojima se koža rasteže – butinama, stomaku, preponama i grudima – zbog povećanja obima tela. Do ovih promena dolazi zbog toga što elastična vlakna nisu u stanju da uvek prate naglo širenje kože, pa dolazi do njenog laganog, ali bezbolnog razvlačenja i pucanja. Da biste to sprečili, svakodnevno negujte ugrožene delove kvalitetnom kremom. Kremu utrljavajte jače dok se koža ne zacrveni, jer će to poboljšati upijanje kreme i njenih sastojaka u tkivo. Pojačana cirkulacija pomoći će da ojačaju i elastična i kolagena vlakna.
Oticanje tela
Uobičajeno je da u trudnoći ženama otiču noge, ruke, lice, pa i celo telo. Moj savet je da uz konsultacije sa svojim lekarom korigujete ishranu tako što ćete smanjiti unos soli, ili je potpuno izbaciti iz ishrane jer so veže vodu u međućelijskom prostoru. Ukoliko vam na taj način ne uspe da smanjite otoke, potražite pomoć u kozmetičkom salonu. Ručna masaža, odnosno limfna drenaža pravi je melem za telo napaćeno otocima. Postoji i presor, vazdušni jastuk, koji blagim pritiscima sistematski pokreće limfu u zastoju, izbacujući toksine koji se tu nalaze, ali se kod trudnica dreniraju samo noge i ruke. Kombinacijom ove dve metode, ručne masaže i presora., postižu se najbolji rezultati. Takođe se trudnicama koje pate od oticanja nogu savetuje da u toku odmora kod kuće više puta podignu noge na neki udoban jastuk, 10-ak santimetara iznad tela. Masažom i limfnom drenažom lica možete ublažiti podbulost i podočnjake, koji su česta pojava kod trudnica, naročito kod onih koje su sklone otocima.
Nega lica
Ne postoji ni jedan valjani razlog da žena sa normalnom trudnoćom ne nastavi sa uobičajenom negom lica. Savetujem vam da ne dozvolite da vam lice u salonu neguju ili leče aparatima sa strujama, bilo koje vrste. U prospektima za neke aparate piše da se dozvoljava rad i na trudnicama, ali ih ja u svojoj praksi nisam primenjivala, jer trudnoća je stanje koje duboko poštujem i ne bih mogla da čak i sa minimalnim rizikom radim na telu trudne žene. U mom salonu tretmane sa trudnicama radimo isključivo rukom, uglavnom iz programa ”povratak prirodi” i prema tipu kože ili promena koje su u međuvremenu nastale. Kozmetički tretmani pomoći će vam da očuvate lepotu bez obzira na to da li redovnom negom samo izbegavate i uklanjate podbulost, čuvate se od akni ili neke druge infekcije.
Fleke
Poznato je da u trudnoći koža lica nekih trudnica dobije fleke i pege koje su poznate kao trudničke. Za ovakvu promenu odmah potražite pomoć stručnjaka. One se ponekad mogu sprečiti specijalnim kremama za depigmentaciju, a kod ovih preparata je važno da ne sadrže živu. Ukoliko ove promene nastupe u sunčanom periodu, treba se ponašati u skladu sa njim i koristiti zaštitne kreme što prirodnijeg sastava. Fleke mogu da budu izazvane i hormonskom reakcijom organizma na trudnoću, pa se ne mogu sprečiti, ali se posle porođaja mogu ukloniti.
Depilacija
Depilaciju je najbolje da radite u salonu koji koristi hladan vosak od šećera, jer se ne lepi po telu, pa se lako skida, a upotrebljene trake se bacaju iz higijenskih razloga. Radite depilaciju jednom mesečno, pre svega zbog redovnih pregleda kod ginekologa, a i za porođaj bi trebalo da budete spremne.
Komentari (0)